EnergoZrouti.cz

Nesvítí slunce, nefouká vítr. Noční můra obnovitelných zdrojů energie rychle zvyšuje ceny elektřiny

     
Martin Bárta
8. 11. 2024 ▪ 09:28

Cena elektřiny na energetických burzách v posledních dnech velmi rychle roste a brzy by tak, v případě pokračujícího nepříznivého počasí, mohla atakovat úrovně cen z doby energetické krize. Problémem jsou především obnovitelné zdroje, které v posledních dnech kvůli meteorologickým podmínkám nedodávají do sítě dostatečné množství energie.

Cena elektřiny na burzách rychle roste, může za to absence energie z obnovitelných zdrojů
Cena elektřiny na burzách rychle roste, může za to absence energie z obnovitelných zdrojů

Evropa se opět potýká s prudkým nárůstem cen elektřiny. Příčina je přitom jednoduchá – počasí. Poslední dny se totiž na velké části evropského kontinentu nesou ve znamení zatažené oblohy a slabého nebo žádného větru. Právě to má pak vliv na výrobu elektřiny ve fotovoltaických a větrných elektrárnách, které se nejen v Německu stávají stále důležitějšími zdroji. Nedostatek energie z obnovitelných zdrojů má tak nyní výrazný vliv na ceny na takzvaném spotovém trhu.

Maximální cena na jednom z velmi významných spotových trhů – EPEX SPOT – dosáhla už v úterý 0,55 eura (cca 13,90 Kč) za kWh, průměr za celý den pak byl 0,165 eura (cca 4,17 Kč). Následující dny ale byla situace o poznání horší, maximální cena se totiž ve středu dostala až na 0,82 eura (20,70 Kč) za kWh. Tyto ceny se tak rychle blíží maximům, kterých spotové trhy s elektřinou dosahovaly v době vrcholící energetické krize.

Aktuálně vysoké ceny na spotovém trhu ovšem nejsou příliš problematické pro běžné zákazníky, kteří využívají běžné tarify dodavatelů energie. V případě běžných tarifů mají totiž zákazníci ceny upraveny smlouvou a nedochází u nich k tak rychlým výkyvům. Takzvané spotové ceny tak ovlivňují převážně majitele fotovoltaických elektráren, kteří je ale naopak v době přebytků z obnovitelných zdrojů mohou využít k výrazným úsporám.

Dynamické tarify (tedy ty využívající aktuální ceny na spotovém trhu), které v reálném čase reflektují aktuální cenu elektřiny na trhu, přinášejí za normálních podmínek úspory, ovšem v obdobích energetických krizí se mohou stát noční můrou. Společnosti jako Tibber nebo další podobní poskytovatelé varují své zákazníky, aby se během cenových špiček snažili co nejvíce omezit spotřebu.

Podle expertů přinese řešení současných výkyvů na trzích způsobených obnovitelnými zdroji až jejich ustálení. Pro to bude nutné především výrazných investic do skladování energie v podobě vodíkových systémů či bateriových uložišť. Právě tyto technologie totiž budou v době, kdy nesvítí slunce nebo nefouká vítr pokrýt alespoň část spotřeby bez toho, aniž by bylo nutné spalovat další uhlí či plyn ve fosilních elektrárnách.

Nutné bude také lepší propojení energetické infrastruktury napříč zeměmi evropské sedmadvacítky. To by mělo zajistit dostupnou elektřinu z obnovitelných zdrojů, která je nezbytná pro stabilitu energetických soustav. V situacích, kdy v severních zemích nesvítí slunce nebo nefouká vítr, by jejich poptávku mohly pokrýt například fotovoltaické elektrárny na jihu Evropy.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Elektřina Energie Energetika Výroba energie Obnovitelné zdroje Fotovoltaika Větrné elektrárny Německo Cena elektřiny Energetická krize
Jazykové verze článku: AnglickyŠpanělskyNěmecky

Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.