Perete a myjete nádobí mimo špičku? ČEZ vám dá až 50 % slevu na elektřinu
Využívat spotřebiče s velkou spotřebou jako jsou pračky, myčky, sušičky, ale i nabíjet elektromobil mimo špičku se může brzy výrazně vyplatit. ČEZ totiž zákazníkům, kteří upraví své chování, nabízí slevu až 50 % na elektřinu. Podobné nabídky, které pomohou zvýšit spotřebu elektřiny v době jejího nadbytku z fotovoltaických elektráren, ale budou stále častější.
Největší tuzemský prodejce elektřiny ČEZ nově nabízí domácnostem možnost ušetřit až polovinu nákladů na elektřinu díky speciálnímu tarifu. Ten přitom už v zahraničí není ničím novým a mnoho energetických společností jej využívá. Tarif je přitom výhodný i pro samotnou firmu, snaží se totiž zákazníky více přemýšlet nad tím, kdy elektřinu spotřebovávají. Pokud tak spotřebu přesunou mimo špičku, mohou své účty za energie výrazně srazit.
Dynamický tarif, jak jej firma nazývá, přitom není samostatným produktem, jak by se z jeho názvu mohlo zdát. Při uzavření smlouvy jej totiž zákazníci sjednají jako doplněk ke stávající smlouvě o dodávce elektřiny. Využít jej tak mohou domácnosti, na které je aktuálně produkt omezen, jak u tarifů bez fixované ceny, tak i s ní. Výjimku pak tvoří také zákazníci, kteří využívají takzvaných spotových cen elektřiny.
V současnosti ČEZ uzavírá smlouvy na nový „tarif“ do konce září letošního roku, což je sice zatím krátké období, ale i během něj lze dosáhnout významných úspor v rozpočtu domácnosti. Výše slevy či přirážky k ceně elektřiny se ale odvíjí od denní doby a ročního období. V letních měsících (duben až září) získají zákazníci nejvyšší slevu a to až 50 % pokud budou elektřinu využívat mezi 11:00 a 13:59. Naopak v ranní špičce od 5:00 do 7:59 si připlatí o 25 % více. V zimním období (říjen až březen) platí stejné přirážky, ale sleva v poledních hodinách je pouze 10 %. Všechny časy a sazby jsou dopředu známé, což spotřebitelům umožňuje přizpůsobit provoz domácnosti.
Tarif má i svou přirážku za odběr ve špičce, zákazníci ale nezaplatí víc než nyní
Firmě by tak dynamický tarif mohl pomoci s řešením přebytku energie z fotovoltaických elektráren. To ukazují i časy, kdy lze získat nejvyšší slevu, tedy v případě letních měsíců i 50 % při odběru energie mezi jedenáctou a druhou hodinou odpolední. Přesně v těchto časech jsou také nejvyšší odběry elektrické energie a zároveň i o víkendech a svátcích dramaticky nižší spotřeba.
Přestože by se podle časových pásem, které firma zveřejnila na svých webových stránkách, mohlo zdát, že je možné dostat se místo slevy i k přirážce, takto dynamický tarif podle firmy nefunguje. Zákazníkům se tak nemůže stát, že by ve výsledku za cenu elektřiny zaplatili víc, než mají sjednáno se současným produktem.
Pokud tedy zákazníci využijí elektřinu i ve špičkách a dojde u nich v rámci dynamického tarifu k „přirážce“, pouze se tím sníží výsledná cena, kterou by jim ČEZ mohl poskytnout. Firma uvádí, že slevy bude následně zákazníkům zasílat do 30 dnů po skončení smlouvy (tedy po 30. 9. 2025, kdy smlouvy skončí) na jejich bankovní účty.
Klíčovou podmínkou pro možnost využití dynamického tarifu je ale také jedna specifikace, která nebude dostupná pro všechny zákazníky. Aby totiž bylo možné vyhodnocovat spotřebu elektřiny v kratších intervalech, musí mít domácnosti elektroměr s takzvaným průběhovým měřením, který zaznamenává spotřebu ve čtvrthodinových intervalech. Do 1. července 2027 by takový chytrý elektroměr měla mít každá domácnost s roční spotřebou nad 6 MWh. Postupně by se ovšem chytré elektroměry s možností průběhového měření měly objevit u všech zákazníků. Přednost ovšem v současnosti mají ti s vyšší roční spotřebou, nebo ti, kteří instalují fotovoltaiku.
ČEZ zkouší budoucnost, kterou má v Norsku už většina domácností
Novým tarifem si tak ČEZ zkouší budoucí využívání chytrých elektroměrů, které budou pro další rozvoj obnovitelných zdrojů klíčové. Zákazníci tak budou v příštích letech stále více odměňováni za to, že využívají elektřinu v době, kdy jí je v síti nadbytek. Spouštění praček, sušiček, myček nebo nabíjení elektromobilů mimo tyto špičky by je pak mohlo vyjít výrazně dráž než v těchto vyhrazených časech.
Podobné dynamické tarify ovšem nejsou žádnou novinkou. Už několik let tak fungují například ve Španělsku, Norsku nebo Velké Británii. Ve Španělsku tak funguje například tarif PVPC, u kterého se cena elektřiny mění každý den a každou hodinu podle toho, jaká je situace na velkoobchodním trhu.
Například ve Spojeném království je pak možné od Octopus Energy či E.ON Next získat tarify, které nabízejí elektřinu zdarma v některých časových pásmech či slevy za přesun spotřeby do časů mimo špičku. V Norsku už podobné tarify využívá více než 80 % domácností, díky čemuž se v místní energetické síti daří i lépe vyrovnávat výrobu a spotřebu elektřiny. Právě tato regulace je pro provoz sítě s velkým podílem obnovitelných zdrojů nezbytná.