EnergoZrouti.cz

Temelín díky modernizaci vyrobí ročně o 6 GWh elektřiny navíc

  
Martin Bárta
12. 5. 2022 ▪ 18:00

Modernizace v jaderné elektrárně Temelín by mohla ročně pomoci vyrobit až o 6 GWh elektřiny navíc. Přebytek tepla z turbín by navíc mimo Týna nad Vltavou dokázal podle člena představenstva ČEZu vytápět i České Budějovice.

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
Foto: ivabalk z Pixabay

Jaderná elektrárna Temelín by měla podle svého provozovatele, společnosti ČEZ zvýšit ročně výrobu asi o 6 000 MWh elektřiny. Zvýšení výroby umožní modernizovaná bloková výměníková stanice na druhém bloku elektrárny. Tu firma nedávno uvedla do provozu.

Díky modernizaci, která stála firmu na obou tuzemských jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany několik miliard korun už ČEZ několikrát zvýšil předpokládanou roční výrobu. Modernizovaná zařízení totiž lépe využívají odpadního tepla či zlepšují průtok chladících vod. ČEZ tak vloni modernizací i přes odstávky překročil milník vyrobených 30 terawatthodin o osm dní dříve ve srovnání s rokem 2021.

„Zatím jsme stále ve zkušebním provozu. Přesnější čísla vyplynou z měření v dalších dnech. Každopádně z modernizované blokové výměníkové stanice druhého bloku už vytápíme areál elektrárny i nedaleký Týn nad Vltavou,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Novou výměníkovou stanicí na druhém bloku elektrárny Temelín by mohlo ročně mimo zvýšení výroby elektřiny být ušetřeno i 5 000 tun emisí oxidu uhličitého. Nový systém, který vyšel společnost na několik stovek miliónů korun, dokáže lépe předávat teplo a přizpůsobit jeho výrobu okolním teplotám nebo aktuálním požadavkům. Jaderná elektrárna přitom vyrábí teplo jak pro vlastní areál, tak i pro nedaleký Týn nad Vltavou. Jen vloni do města dodal 182 tisíc GJ tepla, které produkuje jako odpadní z parních turbín vyrábějících elektřinu. Nově by díky modernizaci mělo být možné celkově vyprodukovat až 4,5 miliónů GJ tepla a ohřát vodu ve výměníkové stanici až na teplotu 140 °C.

„To výrazně převyšuje stávající potřebu. Z jedné ze dvou topných větví bez problémů vytápíme elektrárnu a Týn nad Vltavou. Při zapojení druhé větve zvládneme vytápět i České Budějovice. Přitom další blokovou výměníkovou stanici zmodernizujeme i na prvním bloku, rezerva je tedy dostatečná,“ dodal Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.
Štítky: Elektřina Jádro Jaderná energie Temelín ČEZ Energetika
Zdroj: ČEZ