EnergoZrouti.cz

Čínské umělé slunce vytvořilo nový rekord, bylo pětkrát teplejší než to skutečné

  
Martin Bárta
3. 1. 2022 ▪ 16:38

Pětkrát větší teploty než je v jádru Slunce se podařilo dosáhnout čínským vědcům v jejich novém fúzním reaktoru. Právě ty by se již v následujících desetiletích mohly stát budoucností energetiky.

Sluneční energie
Sluneční energie
Foto: NASA on Unsplash

Čínským vědcům se podle státní tiskové agentury Nová Čína podařilo vytvořit nový rekord pro trvale vysokou teplotu fúzního reaktoru. Ten podle zprávy dosáhl na 70 milionů stupňů, což je zhruba pětkrát více než jaká je teplota v jádru Slunce.

Tokamaky by mohly vyřešit celou energetickou krizi

Čínským odborníkům se tak podle zprávy podařilo udržet velmi vysokou teplotu po dobu více než 17 minut, což je další pokrok ve fungování fúzních reaktorů. Těm se po celém světě věnuje velké množství vývojových týmů, které spolupracují třeba na vývoji experimentálního reaktoru ITER. Na pokroku tokamaku ITER mají velký podíl i tuzemští vědci, kteří jsou v tomto oboru evropskou špičkou.

Jaderná fúze je často označována jako svatý grál výroby bezemisní energie. Její úspěšná implementace by totiž mohla pomoci získat lidstvu téměř neomezené množství energie.

Fúzní reaktory se snaží o napodobení přirozených reakcí, které probíhají ve vesmíru. Ačkoliv za poslední roky došlo k mnoha úspěchům v oblasti jaderné fúze, stále jsou současné reaktory pouze laboratorními experimenty. Mnoho optimistických scénářů světových vědců ale napovídá, že by se komerčního využití tokamaků, tedy fúzních reaktorů, mohlo dosáhnout už do deseti let.
Štítky: Energie Fúzní reaktor Čína Umělé slunce Slunce Energetika
Zdroj: RED