EnergoZrouti.cz

České jaderné elektrárny vyrobily druhé největší množství energie, jejich budoucnost je ale stále nejistá

  
Lenka Nováková
3. 1. 2022 ▪ 15:54

Tuzemské jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily druhé největší množství elektřiny v historii. Jejich budoucnost jako obnovitelného zdroje je zatím kvůli taxonomii obnovitelných zdrojů EU nejistá.

Obohacený uran
Obohacený uran
Foto: WikiImages / Pixabay

Jediné dvě tuzemské jaderné elektrárny Temelín a Dukovany zvýšily meziročně podle dat jejich provozovatele, skupiny ČEZ výrobu, o tři procenta. Společně tak dodaly do energetické sítě 30,73 terawatthodin elektrické energie. To vše v době, kdy stále není jasné, jak se rozhodne o budoucnosti jaderné energetiky v Evropské unii.

Výroba je stabilní, budoucnost ale nejistá

Podle skupiny ČEZ, který obě elektrárny provozuje, ušetřila Česká republika výrobou elektřiny v jaderných zdrojích 22,5 milionu tun oxidu uhličitého. Ty by jinak vznikly při výrobě elektrické energie z uhlí, které emisí produkuje jinak velmi vysoké množství.

Výroba 30,73 TWh tak sice nestačila na rekordní rok 2013, kdy jaderné zdroje vyrobily 30,75 terawatthodin elektrické energie, i tak jde ale o druhou největší roční výrobu bezemisní energie.

„Klíčový byl stabilní a spolehlivý provoz a také dobře zvládnuté modernizace v minulých letech. Díky nim od zahájení provozu bezpečně vzrostl výkon našich bloků o přibližně 500 megawatt, tedy, jako bychom postavili další blok Dukovan,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

Výroba elektrické energie v tuzemských jaderných elektrárnách, ale i jednání o výstavbě nového bloku elektrárny Dukovany stále běží. Poslední měsíce ale v oblasti jaderné energetiky stále není jasno o tom, jak bude vypadat budoucí taxonomie obnovitelných zdrojů energie.

Pokud by totiž jádro nebylo označeno jako bezemisní zdroj elektrické energie, došlo by nejspíš k velkému prodražení projektu na výstavbu nového bloku. Některé zdroje z Evropské unie už sice mluví o tom, že jaderná energetika stejně jako zemní plyn budou v nové taxonomii zahrnuty. To se ale nelíbí Rakousku nebo Německu, které se proti jaderné energetice do budoucna staví velmi kriticky.
Štítky: Elekřina Energie Jaderná energie ČEZ
Zdroj: RED