EnergoZrouti.cz

Rusko posílí v jaderné energetice, postaví 24 jaderných bloků

  
Tomáš Jelínek
15. 3. 2021 ▪ 09:04

Rusko výstavbou nových bloků posílí v jaderné energetice, která by měla zajišťovat až čtvrtinu energie pro zemi. Z jejich bezpečnosti ale mají obavy ekologové, hrozbou je podle nich i plovoucí elektrárna nazývaná „plovoucí Černobyl“.

Stavba nového bloku jaderné elektrárny Kursk
Stavba nového bloku jaderné elektrárny Kursk
Foto: Rosatom

Rusko by mělo podle státní firmy Rosatom postavit do roku 2045 24 nových reaktorových bloků. Nové jaderné bloky by tak měly přispět ke snižování emisí skleníkových plynů zvýšením podílu jádra na energetickém mixu země. Právě jádro by po dostavbě nových bloků mělo stát za výrobou až čtvrtiny energie v Rusku.

Jádro posílí čistou energii i obavy o bezpečnost

Na konci minulého roku činil podle serveru World Nuclear News podíl jaderné energie na ruském energetickém mixu 20,28 %. V zemi je tak v současné době v provozu 11 jaderných elektráren včetně té plovoucí – Akademik Lomonosov. Právě plovoucí elektrárna, která má dodávat energie do regionů, jež jsou jinak standardní distribuční soustavou téměř nedostupné díky své vzdálenosti byla už od začátku kritizována za bezpečnost. Často tak bývá nazývána jako „jaderný Titanic“ či „plovoucí Černobyl“.

I tak se ale jaderné elektrárny v Rusku těší široké oblibě nejen u prezidenta Vladimira Putina na jehož rozhodnutí zvýšit podíl jaderné energetiky nová výstavba stojí. Rusko v minulém roce vyrobilo prostřednictvím svých jaderných elektráren rekordní množství elektřiny – téměř 215,8 TWh.

Nové jaderné zdroje tak tuto hodnotu výrazně zvýší v současném energetickém mixu. Ruská státní společnost Rosatom má také v dalších letech plány na výstavbu jaderných elektráren i mimo svou mateřskou zemi. Ostatně v současnosti figuruje i jako jeden ze zájemců o výstavbu nového bloku v tuzemské jaderné elektrárně Dukovany.

Jaderné elektrárny z Ruska jsou ale v tuzemsku stejně jako v dalších evropských zemích kritizovány. Také v tuzemsku tak panují obavy z výsledku tendru na nový blok Dukovan, který by mohla postavit Čína nebo Rusko a to i přes to, že Rusko má s výstavbou jaderných elektráren rozsáhlé zkušenosti.
Štítky: Jaderná energie Energetika Rusko
Zdroj: Rosatom