EnergoZrouti.cz

Všudypřítomné mikroplasty podle vědců snižují účinnost antibiotik

  
Martin Bárta
3. 12. 2021 ▪ 14:26

Mikroplasty přítomné nejen v lidské potravě by se podle amerických vědců mohla stát velkým problémem. Malé částice totiž podporují snižování účinnosti antibiotik, která dokážou bránit infekcím v lidském těle.

Mikroplasty pod mikroskopem
Mikroplasty pod mikroskopem
Foto: Rice University

Obrovské znečištění plastovými částicemi, které jsou dnes k nalezení už téměř všude na světě může být rizikem pro zdravotní stav lidí i zvířat. Jak totiž zjistili vědci z americké Rice University, mikroplasty napomáhají bakteriím k odolnosti vůči antibiotikům. Spolu se stále rostoucím množstvím těchto částic se tak vystavujeme další odolnosti vůči antibiotikům.

Vliv částic plastů na člověka zatím není příliš prozkoumán

Ať už si představíte vyprané prádlo z umělých vláken, rybářské sítě či obaly od pokrmů a nápojů. To všechno dokáže produkovat malé částice plastů nazývané kvůli své velikosti mikroplasty. Ty se pak prostřednictvím vody a potravy dostávají do lidského těla a mohou být potencionálně nebezpečné. Jak ukázal výzkum australských vědců, mikroplasty už lze dnes nalézt třeba ve všech mořských plodech, které lidstvo konzumuje.

Ještě horší zprávou ale je, že vliv mikroplastů, které se dostanou do těla na lidské zdraví zatím není příliš prozkoumán. Ačkoliv totiž velké množství výzkumů probíhá, výsledky stále nejsou úplně uspokojivé.

Jak ale ukazuje jeden z posledních průzkumů od vědců z Rice University, tak například polystyren rozložený na mikroplasty může být domovem pro široké spektrum mikrobů, chemických kontaminantů ale i plovoucích genetických materiálů. Právě ty posléze dodávají bakteriím dar odolnosti.

Více mikroplastů může zhatit léčbu infekcí

Studie univerzity, která byla zveřejněná v časopise Journal of Hazardous Materials ukazuje, že stárnoucí mikroplasty jsou ideálním prostředím pro geny odolné vůči antibiotikům. Tyto geny jsou obrněny bakteriálními chromozomy, fágy a plazmidy, což jsou všechny biologické vektory, které mohou pomoci šířit rezistenci antibiotik na lidi. Snížená schopnost antibiotik bránit lidské tělo proti bakteriím pak může razantně snižovat možnosti léčby s infekcemi.

„Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že stárnutí mikroplastů zvyšuje horizontální ARG,“ řekl Pedro J.J. Alvarez, profesor civilního a environmentálního inženýrství George R. Brown a ředitel Centra pro úpravu vody založené na nanotechnologiích založené na Rice. „Zvýšené šíření odolnosti vůči antibiotikům je přehlíženým potenciálním dopadem znečištění mikroplasty.“ dodal Alvarez.
Štítky: Odpad Plast Antibiotika Zdraví
Zdroj: Rice University