EnergoZrouti.cz

Potravinářští giganti chtějí v Česku lépe pracovat s plasty, aby nekončily ve spalovnách

  
Martin Bárta
30. 6. 2022 ▪ 09:22

V Česku vznikla nová iniciativa několika světových potravinářských gigantů. Ti chtějí více podpořit cirkulární ekonomiku plastů tak, aby jich co nejméně končilo ve spalovnách. Firmy tak chtějí více pracovat i se státem a vědci.

Nanuky v plastových obalech
Nanuky v plastových obalech
Foto: Foulon Richard z Pixabay

V Česku vznikla nová Iniciativa na podporu recyklace měkkých obalových plastů. Ta by měla podpořit efektivnější využívání zdrojů a zároveň i prevenci vzniku odpadů a znečištění. Hlavním cílem iniciativy, za kterou stojí velké společnosti vyrábějící potraviny, kosmetiku nebo čistící prostředky pro domácnost je podpora cirkulární ekonomiky.

Podle firem Mondelēz International (Milka, Opavia, Oreo…), Nestlé (Lentilky, Orion, Granko, Nespresso…) a Unilever (Cif, Algida, Knorr…) se sice v tuzemsku vytřídí velké množství plastových odpadů i díky tomu, že 73 procent obyvatel je třídí pravidelně. Měkké plastové obaly se ale dále využívají jen v malém množství a velká část je tak energeticky využívána hlavně ve spalovnách.

„Chceme spolupracovat s komerčním sektorem, státní správou nebo například s akademickou obcí, abychom pomohli přechodu k účinné recyklaci měkkých obalových plastů v Česku,” uvedla za iniciativu Jana Blecherová z Nestlé a dodala „Víme, že pro efektivní sběr, lepší třídění a inovativní recyklaci těchto obalů je potřeba vytvořit funkční spolupráci řady institucí a široké veřejnosti, proto je naše iniciativa otevřena každému, kdo chce změnu jako my.”

Měkké plastové obaly patří mezi velmi využívanou komoditu pro balení potravin, ale i nepotravinářských výrobků díky tomu, že je možné s nimi zabalit velké množství produktů při nízké hmotnosti obalu. Plastový obal produkty také chrání před vnějším prostředím. V iniciativě jsou už v současnosti na evropské úrovni zapojeny i další subjekty jako je PepsiCo nebo Mars.
Štítky: Plasty Odpady Potraviny Chemikálie Unilever Mondelez Nestlé Cirkulární ekonomika
Zdroj: RED