EnergoZrouti.cz

Slovenské obchody mohou ode dneška prodávat už pouze zálohované PET lahve a plechovky

  
Martin Bárta
1. 7. 2022 ▪ 13:33

Slovenské obchody mohou od začátku července prodávat už pouze zálohované PET lahve a plechovky. Slovenský program vratných nápojových obalů tak vstupuje do další fáze. V té první, která odstartovala na začátku roku už Slováci vrátili přes 260 milionů obalů.

PET lahve
PET lahve

1. července vstoupilo na Slovensku zálohování nápojových obalů do další fáze. Od tohoto data totiž obchodníci smí v regálech svých obchodů nabízet už pouze jednorázové obaly, které jsou zařazené do systému zálohování. Zálohování jednorázových plastových obalů přitom v zemi odstartovalo už na začátku roku, dosud ale bylo možné prodávat i PET lahve, které nebyly zálohované.

Slovensko se tak podle Ministerstva životního prostředí stalo první zemí ve střední Evropě, která spustila zálohování jednorázových plastových obalů. Zálohované plastové lahve sice v zahraničí nejsou ničím novým a lze je už dlouhé roky najít třeba v Německu. Tam jde ale o plastové lahve o vyšší gramáži, které se opětovně využívají.

Ačkoliv zálohování jednorázových plastových lahví na Slovensku má i občasné problémy v podobě nefunkčních automatů pro jejich vracení, projekt je zatím úspěšný. Jen za půl roku fungování se totiž u našich sousedů vrátilo přes 264 milionů nápojových obalů na 2 638 odběrných místech. Většina z těchto míst je tvořena právě automaty.

„Zálohování přineslo na Slovensko významnou změnu v tom, jak si společnost uvědomuje zodpovědnost za krajinu kolem nás“ řekla Mária Trčková, generální ředitelka Správce zálohového systému.

Snahy o zavedení zálohového systému se už dlouhé roky řeší i v Česku. Oproti našim sousedům zde ale není k celoplošnému zavedení systému vratných PET lahví politická podpora. Už v současnosti ale fungují v tuzemsku systémy některých výrobců nápojů, kteří lahve prodávají s vratnou zálohou. Příkladem může být Mattoni, která ve spolupráci s on-line prodejcem potravin Košík.cz nabízí své minerální vody ve vratných plastových lahvích. Firmy se ale v poslední době vracejí více i ke sklu, které je snadno opětovně použitelné. Toho využívá například společnost Kofola, která ve vratných skleněných obalech nabízí svůj kolový nápoj pod stejnojmenným názvem nebo značku Vinea a Rajec.
Štítky: Recyklace Slovensko PET lahve Plast Odpady
Zdroj: RED