EnergoZrouti.cz

Vědci zkoumali mikroplasty v lidské krvi. V těle je mělo 80% lidí

  
Martin Bárta
24. 3. 2022 ▪ 16:34

Plastové znečištění se stále rychleji rozšiřuje. Vědci už nalezli mikroplasty i v lidské krvi. Z 22 odebraných vzorků krve našli odborníci mikroplasty u 17 lidí. To může být velký problém pro lidské zdraví, ačkoliv to zatím není naprosto prokázáno.

Odběr krve
Odběr krve
Foto: Antonio Corigliano z Pixabay

Mikroplastické částice jsou dnes podle mnoha vědeckých prací již každodenní součástí našich životů. Nalezeny totiž byly už téměř na všech místech světa a to včetně blízkosti vrcholku nejvyšší hory světa Mount Evererstu.

V rámci nové vědecké práce financované nizozemskou Národní organizací pro výzkum a vývoj zdraví a organizací Common Seas, která se snaží snížit znečištění plasty se totiž přišlo na to, že mikroplasty jsou již i součástí lidské krve.

17 z 22 lidí mělo mikroplasty v krvi

Testy provedené na vzorcích krve od 22 anonymních dárců ukázaly, že mikroplasty, které kontaminují životní prostředí včetně pitné vody jsou i součástí lidské krve. U téměř 80% testovaných vzorků totiž vědci nalezli některé mikročástice plastů. Ačkoliv v současnosti není úplně jasné, jaký vliv mají malé částice plastů na lidské zdraví, vědci se obávají, že vliv tento odpad mít může.

Ostatně před několika měsíci uvedená studie vědců z americké Rice University ukazuje na to, že malé částice plastů, které se dostávají do lidského těla a nyní prokazatelně i do krve snižují účinnost antibiotik. To může být velmi špatná zpráva pro budoucí využívání antibiotik, kterým významně klesá účinnost už kvůli nárůstu rezistence některých mikroorganismů.

Polovina vzorků krve, kterou v současné studii vědci odebrali obsahovala PET plast používaný v běžných nápojových lahvích. Část vzorků obsahovala také polystyren, který je součástí balení potravin, ale velmi často i jako stavební materiál či jako ochrana balení výrobků. Čtvrtina vzorků pak podle vědců obsahovala polyetylen, ze kterého se vyrábějí plastové tašky a sáčky.

Spolu s nárůstem mikroplastů ve stravě a tekutinách je proto podle vědců začít co nejrychleji zkoumat další dopady na zdraví lidí i zvířat. Ačkoliv to totiž stále nebylo prokázáno, mohou plastové částice stát za některými problémy zhoršujícími lidské zdraví.
Štítky: Mikroplasty Odpad Znečištění Krev Zdraví
Zdroj: RED