EnergoZrouti.cz

Papírové účtenky z obchodů pomalu mizí, ustupuje od nich i řetězec Globus

  
Martin Bárta
2. 11. 2022 ▪ 14:17

Množství papírových účtenek, které se tisknou v obchodech, se pomalu snižuje. Nově od nich ustupuje i řetězec Globus, který zákazníkům svého věrnostního programu nabídne možnost účtenky uložit jen elektronicky. V příštích letech by se navíc účtenky mohly ztratit i v dalších obchodech díky aplikacím vydavatelů platebních karet.

Účtenka z obchodu v elektronické podobě
Účtenka z obchodu v elektronické podobě

Tisk papírových účtenek ke každému nákupu v tuzemských obchodech, restauracích a dalších provozovnách podpořilo hlavně zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Ačkoliv právě EET je dnes už spíše hudbou minulosti v důsledku politických změn, tisk účtenek v mnoha případech nadále probíhá. Některé obchody se ale v rámci snižování svých environmentálních dopadů snaží množství vytištěných papírových účtenek minimalizovat, právě k nim se nyní přidává i řetězec Globus.

Ten podobně jako dříve sítě prodejen Lidl nebo Albert nabídne svým zákazníkům možnost výběru zda mají o papírovou účtenku zájem. Podobně jako tomu je u jiných obchodníků budou ale moci možnosti využívat pouze elektronickou účtenku využít hlavně zákazníci, kteří jsou součástí věrnostních programů jednotlivých obchodníků.

V případě Globusu si tak zákazník, který je členem programu Globus Bonus bude moci vybrat, zda má zájem o standardní papírovou účtenku, její zkrácenou verzi a nebo pouze elektronickou verzi. Elektronickou účtenku pak zákazník najde pod svým účtem v mobilní aplikaci. Mezi zkrácenou a standardní verzí účtenky si ale budou moci vybrat i zákazníci, kteří nejsou členy věrnostního programu.

Stejným způsobem ovšem bez možnosti zkrácené verze účtenky nabízí úsporu papíru svým zákazníkům i maloobchodní řetězec Lidl. Ten se ale v případě tisku běžné účtenky snaží i tak minimalizovat dopad na životní prostředí tím, že je dle slov firmy využíván jiný druh termopapíru, jež by měl pocházet z udržitelného lesního hospodářství. To ale samozřejmě nic nemění na tom, že je nadále využíván papír, který ve většině případů skončí okamžitě v koši.

Množství jednorázových papírových účtenek by se i díky spolupráci bank a karetních společností mohlo v příštích letech snižovat rychleji. K dispozici by totiž mohla být i možnost, kdy nebude nutné mít jednotlivé aplikace obchodníků, ale účtenky budou zákazníkům doručeny přes jednotnou aplikaci vydavatele platební karty, kterou zákazník v obchodě zaplatí.

„U jednorázových účtenek je třeba zcela změnit architekturu fungování celého systému – namísto tisku pro každého by se měly tisknout jen tehdy, když si zákazník řekne. Elektronická verze je naprosto v souladu s prevencí vzniku odpadu a to i s ohledem, že termopapír, na který se tiskne, není vhodný ani k recyklaci po vytřídění do papíru. Digitalizace je jednoznačně správnou cestou,“ řekla Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN).
Štítky: Účtenky Papír Odpad Ekologie Životní prostředí
Zdroj: Globus, Lidl, Visa