EnergoZrouti.cz

Firma „chránící přírodu“ vykácela les a zavezla jej odpadem. Od inspekce dostala vysokou pokutu

  
Lenka Nováková
10. 10. 2022 ▪ 14:11

Nejde o odpad, ale o nutné věci potřebné k naší činnosti, která pomáhá chránit přírodu. Přesně takto se bránil jednatel společnosti, která na Kouřimsku vykácela stovky metrů čtverečních lesa a zavezla je odpadem. Inspektoři inspekce životního prostředí ale její nadšení pro ochranu přírody nesdíleli.

Odpad na lesních pozemcích
Odpad na lesních pozemcích
Foto: Česká inspekce životního prostředí

Více jak půl milionu korun bude muset na pokutách zaplatit společnost BEST Market s.r.o. za prohřešky na lesních pozemcích na Kouřimsku. Firma totiž na pozemcích zakoupených v roce 2020 bez souhlasu vykácela veškeré dřeviny a na jejich místo navezla odpady. Podle jednatele firmy ale společnost dlouhodobě buduje naučné stezky s cílem ochrany přírody a k tomu potřebuje zázemí v podobě stavebních buněk či chemického WC, které se na pozemku nachází. Pro další odpad ale jednatel vysvětlení neměl.

Na lesních pozemcích o celkové výměře 1,2 hektaru firma ještě ve stejném měsíci provedla vykácení veškerých dřevin na ploše 800 m2. Přes to, že k tomu neměla žádné povolení, provedla následně terénní úpravy, strhnutí vrchní vrstvy půdy včetně vegetace, rozprostření štěrku a písku ke zhutnění terénu. Na pozemky pak mimo hromad zjevně odepsaného vybavení domácnosti včetně zahradního nábytku, chladničky s mrazákem nebo chemického WC navezla i stavební buňky, obytný vůz s kánoí na střeše nebo tři automobily.

Inspektoři po tomto zjištění vydali opatření k nápravě, kdy firma měla veškeré odpady odklidit a stejně tak i navezený štěrk. Společnost měla také zalesnit všechny lesní pozemky, kde provedla nepovolené kácení. Ani po několika upozorněních inspekce ale společnost nereagovala a tak Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu 240 tisíc korun.

Podle inspekce se ale firma hájila tím, že stavební buňky nebo chemické WC potřebuje pro svou činnost, kterou je budování naučných stezek, jež mají pomoci chránit přírodu. Pro domácí a další odpad na místě už ale jednatel vysvětlení neměl. Firma navíc s inspekcí nekomunikovala a nepřebírala zprávy z datové schránky. Většiny kontrol se také za společnost nikdo nezúčastnil.

Pokuta přes čtvrt milionu ale pro firmu nejspíše nebyla dostatečná, jelikož ve své les ohrožující činnosti pokračovala i nadále, což inspektoři ČIŽP zjistili na další kontrole v únoru 2022. To se na místě sice již nenacházel obytný vůz, izolace nebo stavební buňky, inspektoři ale opět objevili velké množství odpadů z domácnosti a firma opět neobnovila lesní porosty. Inspekce tak uložila další pokutu, tentokrát ve výši 290 tisíc korun.
Štítky: ČIŽP Ochrana přírody Odpady Lesy
Zdroj: Česká inspekce životního prostředí