EnergoZrouti.cz

Většina odpadů z obřího tichomořského „odpadkového ostrova“ pochází podle vědců ze šesti zemí

  
Martin Bárta
6. 9. 2022 ▪ 06:47

Vědci identifikovali zdroje odpadů v takzvané velké tichomořské odpadkové skvrně. Většina odpadů podle nich pochází jen ze šesti zemí a jsou vytvářeny primárně rybolovem.

Většina odpadků v tichomořském ostrově odpadu pochází ze šesti zemí
Většina odpadků v tichomořském ostrově odpadu pochází ze šesti zemí
Foto: Silke z Pixabay

Japonsko, Čína nebo Jižní Korea, to jsou jen tři ze šesti států, které podle výzkumu vědců z projektu Ocean Cleanup a nizozemské univerzity ve Wageningenu stojí za většinou odpadů, které vytvářejí takzvanou velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, tedy obrovský ostrov z většinou plastových odpadů.

Vědci tato data zjistili na základě analýzy odpadů, které v Tichém oceánu vytvářejí velký plující ostrov. U mnoha odpadů sice není snadné zjistit odkud pochází, některé části ale díky popisům lze identifikovat. Díky tomu vědci zjistili, že více jak 90 % identifikovaných odpadů pochází jen ze šesti zemí, a to primárně díky rybářskému průmyslu.

Ačkoliv třetina odpadů byla podle vědců v takovém stavu, že nebylo možné identifikovat k jakému účelu mohly dříve sloužit u dalších se to povedlo.

Statistiky tak ukazují, že ze shromážděných 6 000 kusů odpadů bylo 26 % bývalého rybářského vybavení. To tak ukazuje na velkou ekologickou stopu celého rybářského průmyslu nejen v ohrožování ekosystémů díky lovení velkého množství mořských plodů a ryb, ale i vytváření dalšího odpadu, který oceány poškozuje a je často smrtící pastí pro další zvířata.

Po prostudování předmětů bylo podle vědců možné identifikovat původ jen u zhruba 232 předmětů, přičemž největší množství z nich 33,6 % pocházelo z Japonska. V množství pak Japonsko následovala Čína, Jižní Korea ale i USA, Tchaj-wan a Kanada.
Štítky: Odpad Plasty Ocean Cleanup Oceány Znečištění Moře
Zdroj: RED