EnergoZrouti.cz

Tisíce dobrovolníků se o víkendu opět vydají uklidit Česko

  
Nikola Stránská
15. 9. 2022 ▪ 14:43

Už v sobotu 17. září startuje další podzimní akce Ukliďme Česko - Ukliďme svět. Organizátoři evidují už téměř pět tisíc registrovaných úklidů a tisíce dobrovolníků, kteří pomohou s odstraněním odpadů z přírody i měst a obcí.

Odpady v korytě řeky Nisa
Odpady v korytě řeky Nisa

Už v sobotu 17. září 2022 odstartuje každoroční podzimní úklid v rámci celosvětové akce World Cleanup Day 2022, jež propaguje hlavně spolek Ukliďme Česko z.s. a Český svaz ochránců přírody. Pod jejich hlavičkou se tak sejdou tisíce dobrovolníků, kteří vyčistí přírodu i města od stovek tun odpadů.

Zájemci o úklid mohou stále ještě uspořádat svůj vlastní úklid či se připojit k jinému, který najdou na webových stránkách uklidmecesko.cz nebo uklidmesvet.cz. Pořadatelé, kteří se zaregistrovali včas si mohli na akci zdarma obstarat i potřebné pomůcky jako pytle nebo rukavice.

Jen při letošním jarním úklidu, který proběhla na více jak čtyřech tisícovkách lokalit po celém Česku bylo z přírody ale i měst nebo obcí odstraněno zhruba 1 800 tun odpadů. Ačkoliv by se tak dalo očekávat, že množství odpadů bude po mnoha ročnících akce menší, opak je pravdou.

Velké množství odpadu v minulých letech bylo zaznamenáno i v souvislosti s pandemií koronaviru, kdy tuzemská města, obce ale hlavně přírodu zaplavilo obrovské množství odpadů. V převážné míře se jednalo hlavně o roušky a respirátory, rukavice nebo další ochranné pomůcky.

Ačkoliv tak po přechodu hlavních vln koronaviru množství těchto odpadů pokleslo, nadále zůstává velké množství odpadků po bezohledných turistech, kteří odhazují například obaly od potravin v lese velké. Problémem jsou i nadále velké černé skládky, které tvoří odhozené pneumatiky či stavební odpad.

Hlavní úklidový termín, který se koná v sobotu 17. září ale není úplně směrodatný. Úklid je totiž možné provádět kdykoliv během vašich procházek, stačí si s sebou vzít jen malý sáček na odpad. Počítá se samozřejmě každý kousek odpadu a proto můžete k čistšímu životnímu prostředí přispět i jen tím, že seberete kousek odpadu při svém každodenním cestování a vyhodíte jej kam patří – do koše.
Štítky: Ukliďme Česko Úklid Odpad Příroda Odpadky
Zdroj: RED