Vltavíny jsou stále lákadlem, nelegálních „těžařů“ opět přibylo
Kopáčů vltavínů v tuzemsku opět přibylo. Policie společně s inspekcí životního prostředí musela řešit za první pololetí už 30 případů nelegální těžby a to i přes to, že kopáčům hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.
Policie ČR řešila za první pololetí letošního roku už 30 případů nelegální těžby vzácného nerostu vltavín. Kopáči, kteří na mnoha místech v Jižních Čechách narušují půdu a kořenové systémy stromů právě hrabáním, kopáním a vymýváním půdy tak často porušují zákony a vystavují se trestnímu stíhání.
Podle zákona o ochraně přírody je na celém území chráněných krajinných oblastí tedy i CHKO Blanský les či Třeboňsko v kterém kopáči často hledají zakázáno poškozovat přírodu a měnit přírodní prostředí. Pro případnou legální těžbu či jiné zásahy v takových lesích musí mít navíc osoby závazné stanovisko orgánů ochrany přírody, které je samozřejmě k těmto účelům nevydává.
Ani hrozba dvouletého trestu odnětí svobody ale kopáče neodradila
Nárůst nelegálních kopáčů řeší Policie ČR ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí nejprve zákazem činnosti. V případě, že lidé v kopání pokračují a jsou opakovaně orgány přistiženi, vystavují se trestnímu stíhání policií z důvodu maření výkonu rozhodnutí a vykázání. Kopáči tak do lesů míří opakovaně a to i přes to, že jim v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.
Policie ČR v minulých dvou letech řešila zhruba dvě desítky případů
této nelegální činnosti, za první pololetí letošního roku je tak
zaznamenán velký nárůst těžby, která se opět stává výnosnou
činností.