EnergoZrouti.cz

Vědci monitorují skomírající populaci slonů afrických pomocí unikátní metody

  
Markéta Bártová
20. 1. 2021 ▪ 08:44

Britští vědci vytvořili novou metodu sledování ohrožené populace slona afrického. Při zlepšování jejich technologie by do budoucna mohlo být možné sledovat a chránit i další druhy zvířat, která jsou mnohem menšího vzrůstu.

Slon africký
Slon africký
Foto: ajoheyho / Pixabay

Vědci z britské univerzity v Bathu společně s těmi z Oxforu či holandském Twente vytvořili nový počítačový algoritmus, který za pomoci satelitních snímků počítá populaci slonů afrických. Ty jsou i díky silnému pytláctví a změně klimatu ve volné přírodě klasifikováni jako ohrožený druh kvůli zbývajícím 40 – 50 tisícům zbývajících jedinců.

Nová metoda je mnohem přesnější než počítání lidmi

Nová metoda, kterou vytvořila doktorka Olga Isupova z Univerzity v Bathu ve Velké Británii za pomocí takzvaného Deep learningu tedy v překladu hlubokého učení dokáže na satelitních snímcích rozpoznat právě jednotlivce slona afrického a to i v geograficky složité lokalitě.

K mapování jsou pak využity snímky satelitu Worldview 3. Právě díky moderním technologiím je podle vědců počítání populace slonů mnohem jednodušší jelikož se zabrání i opakovanému počítání jednoho jedince, ke kterému dochází při mapování za pomocí lidí v letadlech.

Nový systém je tak minimálně stejně schopný spočítat tato zvířata jako člověk. V některých situacích jako je právě již zmíněné duplikování může být technologie ještě výhodnější.

Monitorování je nezbytné pro záchranu zvířat

Podle vědců je právě monitorování počtu ohrožených druhů jedním z hlavních způsobů pro jejich ochranu. Vědci ale i ochránci totiž potřebují vědět, kde zvířata jsou a v jakém počtu.

Satelitní monitoring navíc zvířata nijak neruší a zároveň brání i zranění lidí, kteří tento monitoring jinak provádějí. Problém pro lidský monitoring v letadlech jsou také hranice zemí, které brání monitorování v jiné zemi. Na rozdíl od toho satelitní snímky hranice nemusí řešit a tak jsou výpočty přesnější i při přesunu zvířat mezi zeměmi.

Jak vědci, zabývající se tímto sledováním uvedli, tento typ výzkumu byl už proveden i u velryb tam jsou ale data mnohem méně přesná už kvůli modré barvě oceánu. V heterogenní krajině je tedy za pomocí této metody sledování celkem složité. I proto si tým vybral pro sledování slona afrického, který je největším suchozemským zvířetem a tak je jeho sledování mnohem jednodušší.

Vědci ale už nyní doufají, že se jim v budoucnu podaří za pomocí satelitního snímkování sledovat populace i jiných druhů zvířat a to hlavně s tím, jak se stále zlepšuje rozlišení satelitních snímků.
Štítky: Slon africký Zvířata Zpravodajství
Zdroj: University of Bath