EnergoZrouti.cz

Ekologické organizace kritizují stavbu rozhledny na Králickém Sněžníku, zvažují stížnost Evropské komisi

  
Nikola Stránská
15. 9. 2020 ▪ 16:18

České ekologické organizace kritizují stavbu rozhledny na polské straně Králického Sněžníku, ke které přispěla i stanoviska Ministerstva pro životní prostředí či Ministerstva pro místní rozvoj, které navíc na rozhlednu poskytlo dotaci.

Stavba rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku
Stavba rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku
Foto: Společnost přátel Jeseníků, z.s.

Ekologické organizace v čele s Hnutím DUHA, Společnosti přátel Jeseníků a České společnosti ornitologické kritizují Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo životního prostředí za povolení ke stavbě rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku.

Zmíněná ministerstva podle organizací mají odpovědnost za to, že poskytla schválení ale i dotační příspěvek na stavbu rozhledny v Polsku, těsně vedle hranic České republiky. Vybudováním rozhledny na vrcholu hory bude mít podle ochranářů přírody mnoho negativních vlivů na okolní unikátní ekosystém.

Podle ekologů polská strana uvádí úmyslně zkreslené údaje

Organizace tak proto nyní zvažují další kroky mezi nimiž by mohlo být i podání stížnosti proti stavbě Evropské komisi. Podle organizací totiž nejspíše nebyla dodržena všechna pravidla, která jsou stanovena právě pro umístění staveb v oblastech s chráněnou přírodou.


Ekologové obviňují ale i Polskou stranu, která prý nevyhodnotila či zkreslila vlivy na předměty ochrany Natura 2000 s cílem podcenit předpokládaný vývoj návštěvnosti a tak docílit stavby rozhledny.

Okolní přírodu zatěžují turisté ve stále větší míře

Jak organizace uvádějí ve své zprávě, jsou již dnes v okolí významné turistické destinace jako Stezka v oblacích či obří ski areál na Dolní Moravě a vznikají i další turisticky zajímavá místa. Ta ale každoročně přitáhnout statisíce turistů, kteří devastují již tak poškozenou přírodu v okolí. Stavbou nové rozhledny se tak dá očekávat další příliv turistů do této oblasti a tudíž i další nemalý vliv na okolní prostředí.


Turisté jsou také stále větším problémem tuzemských hor i národních parků. Neukáznění návštěvníci totiž stále častěji znečišťují a devastují přírodu i v těchto chráněných oblastech. Příkladem z poslední doby může být i ničení vzácných alpínských trávníků na vrcholu naší nejvyšší hory – Sněžky. Kvůli těm museli správci nainstalovat i další zábrany, ty dřívější totiž turisté stále častěji přelézali a ničili tak vzácné kusy přírody.


Organizace se také obávají, že po stavbě rozhledny by v budoucnu mohly přibýt i další stavby rozšiřující tento objekt jako jsou budovy s občerstvením či toaletami.


Jak uvedl Jiří Beneš z Hnutí DUHA: „Stavět rozhlednu na místě, které již nyní poskytuje daleké výhledy do krajiny, je prachsprosté mrhání veřejnými penězi. Pro třetí nejvyšší pohoří u nás je to po výstavbě lyžařského areálu a stezky v oblacích v Dolní Moravě další těžká rána. Ještě před pár lety málo navštěvované místo a unikátní ostrov divočiny plíživě devastuje masový turismus.“

Nejde o první spory ekologů s polskými úřady

Spory s polskými úřady ale nemají tuzemské ekologické organizace poprvé. Nedávno tak aktivisté těchto organizací protestovaly proti rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów, který podle nich nesplňuje směrnice EU a Polsko jej tak umožnilo rozšířit protizákonně.Zdroj: Hnutí DUHA