EnergoZrouti.cz

Američtí vědci mají překvapivé řešení na omezení emisí skleníkových plynů. Písek pro kočky

  
Markéta Bártová
12. 1. 2022 ▪ 17:15

Vědci z amerického technologického institutu (MIT) přišli s unikátním řešením zachycování emisí skleníkových plynů. Stačit by k tomu měl upravený jíl používaný jako stelivo pro kočky.

Zachytávání emisí metanu
Zachytávání emisí metanu
Foto: Darius Siwek, MIT

Oxid uhličitý, plyn který patří mezi hlavní viníky globální klimatické změny. Ačkoliv jeho celosvětová produkce dosahuje obrovského množství, existuje ještě jeden plyn, který je podle vědců pro změnu klimatu mnohem horší – metan. Ten se totiž podle některých studií v atmosféře chová mnohem hůře než oxid uhličitý, který se sice rozkládá celá staletí, ale jeho účinky na klima jsou mnohem mírnější.

Podle vědců by se tak lidstvo mělo ve stále větší míře zaměřovat na řešení úniků metanu do atmosféry. A právě tím se zabývali i vědci z prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT), kteří přišli s vcelku levným a jednoduchým řešením, jak metan ze vzduchu absorbovat.

Podle nové studie amerických vědců by tak mělo k účinnému zachycování metanu stačit využít jíl zvaný zeolit. Ten je velmi levný a je ho také dostatečné množství. Ostatně největší využití zeolitu najdeme v mnoha domácnostech v podobě písku na toaletách pro kočky.

„Ačkoli mnoho lidí spojuje atmosférický metan s vrtáním a frakováním ropy a zemního plynu, tyto zdroje představují pouze asi 18 procent globálních emisí metanu“ říká docentka Desiree Plataová, která je jednou z jeho autorů.

Naprostá většina metanu, která uniká do ovzduší totiž pochází ze zemědělství, mlékárenství, těžby uhlí nebo z tajícího permafrostu a mokřadů. Mimo úpravy našich jídelníčků by tak nebylo nijak snadné metan zachytit už při jeho výrobě, jako je tomu třeba v případě oxidu uhličitého v automobilech.

Proto vědci hledají způsoby jak by bylo možné metan z atmosféry účinně odstraňovat. A právě zeolitové jíly by mohly být pro tento účel velmi vhodné. Při ošetření malým množstvím mědi je totiž zeolit velmi účinný na pohlcování metanu ze vzduchu, a to i při jeho extrémně nízkých koncentracích.

Ačkoliv je celý koncept zachycování jednoduchý, podle vědců zbývá ještě mnoho práce na dalších technických detailech, které by v budoucnu mohly přinést účinnou čističku vzduchu od metanu.

Funkční technologie by ale jistě mohla přinést řešení pro mnoho oborů, ať už jde o potravinářství nebo hornictví. Při umístění podobné technologie v kravínech by se mohly emise z chovu skotu minimalizovat. Drasticky by tak mohlo dojít ke snížení emisí metanu ze zemědělské produkce, kterou v současnosti není možné omezit.
Štítky: Emise Skleníkové plyny USA Metan
Zdroj: MIT, RED