Zákaz topení v krbech by zlepšil ovzduší i zdraví lidí, ukazuje kampaň „Noc čistého vzduchu“
Zákaz topení v krbech a dalších lokálních topeništích na tuhá paliva by mohl zlepšit zdraví a předejít mnoha zdravotním komplikacím, ukazují vědecké studie. Jejich úplný zákaz ale zatím není na stole, a tak odborníci informují o jejich negativech alespoň prostřednictvím informační kampaně.
Nejen příjemné teplo a uklidňující pohled může přinést dřevo plápolající v krbu. Upozornit i na negativní důsledky topení dřevem v krbových kamnech chce kampaň „Clean Air Night“ (Noc čistého vzduchu), která letos už podruhé proběhla ve Spojeném království (přesněji v hrabství Hertfordshire). Jejím cílem je upozornit na škodlivé účinky spalování dřeva v domácnostech, ale i ve venkovním prostředí.
Spalování dřeva je v mnoha domácnostech stále vnímáno především jako ekologický a ekonomický způsob vytápění. Nicméně studie ukazují, že kouř z dřeva obsahuje jemné částice PM 2.5, které při vdechnutí pronikají do krevního řečiště a mohou způsobovat srdeční a plicní onemocnění, cukrovku či demenci. Navíc při spalování dřeva vzniká více emisí oxidu uhličitého než při spalování ropy nebo plynu při stejném množství vyrobeného tepla, což je kontraproduktivní i ve snaze mnoha zemí dramaticky v příštích letech snížit emise skleníkových plynů.
Problém znečištěného ovzduší v domácnostech i ve venkovním prostředí, jehož zdrojem jsou právě topná zařízení na dřevo přitom řešíme i v tuzemsku. Lokální topeniště na tuhá paliva jsou totiž podle dat Ministerstva životního prostředí jedním z největších zdrojů znečištění z pohledu emisí tuhých látek (tedy již zmiňovaných PM 2.5) a také látek, jako je benzo(a)pyren. Především v zimních měsících je tento efekt velmi viditelný v menších městech a obcích, kde tyto zdroje využívá stále velké množství domácností.
Neefektivní spalování dřeva v lokálních topeništích tak přináší zdravotní potíže osobám, kteří znečištěný vzduch dýchají ve venkovním prostředí, ale i v tom vnitřním. Velkým rizikem tak jsou podle lékařů topeniště na tuhá paliva především pro děti, kteří v domácnostech znečištěný vzduch dýchají už od útlého věku. Pro zákaz využívat tyto topné zdroje už dříve vyslovily souhlas i některé organizace či politici.
Přestože se proběhlá kampaň „Clean Air Night“ zaměřuje pouze na Spojené království, její myšlenku by bylo možné uplatnit i v Česku. Zvýšit povědomí o dopadech spalování dřeva a dalších tuhých paliv v domácnostech a podpořit čistší alternativy pro vytápění by tak mohlo zlepšit zdraví obyvatel.