Zákaz využívání plynu pro vaření? Možná ano, podle vědců má totiž vliv na zdraví
Vaření na plynových sporácích by mohlo čekat velké omezení. Podle studie amerických vědců totiž při spalování plynu na sporácích dochází ke vzniku škodlivých emisí, které podporují vznik astmatu u dětí.
Přestože plynové sporáky v mnoha kuchyních postupně nahradily ty elektrické, stále zůstává velký podíl domácností, jež plyn na vaření využívají. Právě to je ale podle nového výzkumu od vědců z USA velký problém. Plynové sporáky totiž při spalování plynu produkují emise škodlivých plynů, které mohou v uzavřeném prostoru domácnosti vytvářet zdravotní problémy pro všechny členy rodiny.
Jak ukazuje nová studie, znečištění které vzniká z plynových sporáků může asi za každý osmý případ astmatu u dětí ve Spojených státech amerických, kde je využívá zhruba třetina domácností. Ačkoliv emise, které plynové sporáky v domácnostech produkují nejsou pro vědce žádnou novinkou až nyní proběhla studie, která ukázala jak velký vliv mají tyto emise na zdraví.
Podle vědců tak na astma u dětí v USA měly právě plynové hořáky v kuchyních vliv ve 12,7 procentech případů. Jde tak o podobné procento, kterým astma u dětí vyvolává kouření v domácnostech.
Vědecká práce tak ukazuje na to, že razantním omezením či úplným zákazem využívání plynových sporáků by jen v USA mohlo dojít k velkému poklesu vzniku astmatu u dětí. Astma přitom přináší problémy do každodenního života dětí a následně se velmi často přenáší i do jejich dospělého věku. Neléčeným astmatem pak dochází ke vzniku trvalého poškození průdušek a plic. Jen v Česku tak na astma ročně umírá kolem 100 osob.
Jak vědci upozorňují, většina problémů, které se spojují s využitím plynového sporáku se přitom dá minimalizovat či úplně odbourat. Při vaření na plynovém sporáku se totiž stačí řídit jednoduchým pravidlem, a to otevírat při vaření okna a používat digestoře, které škodlivé plyny odsají do venkovního prostředí. Tam sice mohou být nadále škodlivé ale jejich koncentrace se ve venkovním prostředí zmenší.