Už žádné nekonečné nabíjení: Tento jednoduchý trik vám nabíjení telefonu zrychlí během pár sekund
Mobilní telefony dokáží lidem do značné míry usnadnit každodenní fungování. V průběhu posledních let nahradily funkce mnoha jiných zařízení.
Není proto divu, že je někteří lidé používají prakticky neustále. Z toho důvodu se tato malá elektronická zařízení poměrně rychle vybíjejí – nemalé množství lidí je pravidelně nabíjí nejen v noci, ale i několikrát v průběhu dne. Pokud se v takovém případě mobilní telefon nabíjí příliš pomalým tempem, může to být nesmírně frustrující. Jaké jsou nejčastější příčiny pomalého nabíjení a co dělat, pokud se i vy s tímto problémem potýkáte?
Velmi často je na vině nevhodný nebo poškozený nabíjecí kabel či adaptér
Stejně jako jakékoliv příslušenství k elektronice, i nabíjecí kabely či adaptéry se postupem času opotřebovávají. Nejrychleji se zpravidla opotřebují ty levné, které nepochází z dílen osvědčených výrobců.
Ve starších kabelech tak mohou být například poškozené vodiče, což může mít výrazně negativní vliv na přenos proudu. V důsledku toho se nabíjení zpomaluje.
V některých případech pak může být na vině rovněž nevhodný nabíjecí kabel či adaptér (nebo obojí) – to souvisí nejčastěji s tím, kdy tyto stěžejní části nabíječky neposkytují dostatečný výkon (například pouze 5 W namísto žádoucích 20 W). Někdy však může být problematické i to, pokud používáte k nabíjení svého telefonu nabíjecí kabel nebo adaptér od jiného výrobce (např. mobil od značky Xiaomi nabíjíte prostřednictvím nabíječky od výrobce Motorola).
Rada, jak tento problém vyřešit: Vyzkoušejte mobil nabíjet prostřednictvím jiné nabíječky. Pokud máte tu možnost, používejte výhradně originální nabíječku. V případě, že je původní nabíječka rozbitá a totožný model už se přestal vyrábět, sáhněte alespoň po nabíječce od stejného výrobce. Zároveň si zjistěte co nejvíce informací o původní nabíječce a v obchodě či na internetu pátrejte po takových nabíječkách, které disponují co možná nejpodobnějšími parametry.
Aplikace, které běží na pozadí
Tím, že mobilní telefon připojíte na nabíječku, se automaticky nevypnou veškeré procesy, které běží na pozadí. Běžící aplikace přitom mohou zásadně zpomalit nabíjení telefonu – část energie, kterou zařízení přijímá, se totiž ihned zase spotřebovává.
Rada, jak tento problém vyřešit: Před zapojením mobilního telefonu na nabíječku nejdříve vypněte všechny procesy, které běží na pozadí. Vyčistěte operační paměť a vypněte GPS i Bluetooth. Nejlepší je zařízení úplně vypnout, nebo jej přepnout do režimu letadlo.
Zanesený nabíjecí port
Na vině může být rovněž zanesený nabíjecí port. V něm se v průběhu používání zpravidla hromadí nečistoty jako mastnota, drobné kusy látky (například z kapes) nebo prachové částice. V důsledku toho může dojít k zásadnímu zpomalení nabíjení. Někdy se může dokonce stát, že se kvůli nečistotám nabíjení úplně přerušuje.
Rada, jak tento problém vyřešit: Velmi šetrným způsobem se pokuste port vyčistit. Použijte k tomu párátko nebo suchý štěteček s plastovou nebo dřevěnou rukojetí. V žádném případě k čištění nepoužívejte kovové předměty.
Nabíjení prostřednictvím USB portu počítače
Pokud nabíjíte mobilní telefon skrze USB port na počítači, zpravidla bude toto nabíjení o poznání pomalejší. Převážná část USB portů totiž poskytuje jen velmi nízký proud.
Příliš vysoká teplota mobilního telefonu
V případě, že je teplota mobilního telefonu příliš vysoká, obranné mechanismy začnou omezovat nabíjení. To se děje především z bezpečnostních důvodů.
Rada, jak tento problém vyřešit: Telefon nabíjejte na chladných místech. Vhodné je rovněž dočasně odstranit kryt.
Zastaralá baterie
Problematická může být rovněž zastaralá baterie. Kapacita lithium-iontových baterií totiž v průběhu používání postupně klesá.
Rada, jak tento problém vyřešit: Pokud mobil disponuje vyměnitelnou baterií, můžete ji na vlastní pěst snadno nahradit novou. V opačném případě je vhodné zvážit pořízení nového telefonu či návštěvu autorizovaného servisu.