Pokud vaše nehty vypadají takto, ukazuje to na problémy s játry. Věnujte jim pozornost

     
Hana Smětáková
12. 7. 2025 ▪ 13:02

Nehty dokážou o našem zdraví napovědět více, než si myslíme. Změny na nich nejsou vždy jen estetickým problémem, ale mohou odrážet, co se odehrává uvnitř našeho těla. Vzhledem k tomu se vyplatí jim věnovat pozornost a pokud narazíte na určitou abnormalitu, můžete začít daný zdravotní problém cíleně řešit.

Žluté nehty mohou značit onemocnění jater
Žluté nehty mohou značit onemocnění jater
Foto: Shutterstock

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Pokud nepracují přesně tak, jak mají, může se to projevit na nehtech. Jakým signálům tedy věnovat pozornost a co přesně znamenají? 

Žluté nehty

Na problém s játry mohou poukazovat žluté nebo jinak neobvykle zbarvené nehty. Právě ty přitom mohou být příznakem některých zdravotních problémů, mezi které se řadí i onemocnění jater. Na druhou stranu ale mohou vznikat i v důsledku „banálnějších“ příčin. Typickým příkladem může být kouření nebo plísňové infekce. Podobně jako žluté zbarvení bělma a kůže mohou být žluté nehty příznakem žloutenky. Pokud si ale žlutých nehtů všimnete, je na místě vyhledat lékaře a pro jistotu absolvovat jaterní testy. 

Koilonychie neboli „lžičkovité nehty“

Další častý zdravotní problém spočívá v takzvaných „lžičkovitých nehtech“. Jedná se o určitou deformaci nehtů, při níž se nehtová ploténka ohýbá směrem vzhůru. Nehty tak na první pohled mohou připomínat právě lžičku s okraji ohnutými vzhůru. 

Tento tvar nehtů někdy bývá dán geneticky a jeho majitelé s tím bohužel nemohou nic dělat. V jiných případech však může být spojen se zdravotními potížemi. Jde především o nedostatek železa. Koilonychie se často objevuje také v souvislosti s anémií. Vzhled nehtů však může ovlivnit také onemocnění štítné žlázy nebo zánětlivé onemocnění kůže.

Rýhy mohou souviset s nedostatkem některých vitamínů , ...
 

Klubíčkovité nebo paličkovité nehty

Klubíčkovité nebo také paličkovité nehty poznáte podle toho, že mají kulovitý až paličkovitý tvar a na konci se rozšiřují. Nehtové lůžko je celkově zvětšené a nehet se stáčí směrem dolů. Takový tvar nehtů přitom může poukazovat na slabost plic a srdce, onemocnění štítné žlázy nebo tuberkulózu. 

Rýhy nebo „lomy“ v nehtech (Beauovy linie)

Jako Beauovy linie se označují vodorovné rýhy nebo zářezy, které se objevují na nehtech. Vznikat přitom mohou v důsledku různých vlivů. Prvním z nich je fyzické trauma. K rozvoji těchto rýh může vést určité poranění nehtového lůžka. 

Kromě toho ale tyto lomy bývají spojovány i s některými vážnými zdravotními stavy, které mohou ovlivňovat celkové fungování našeho těla. Konkrétně se jedná zejména o:

  • nekontrolovaný diabetes, který ovlivňuje krevní oběh,

  • srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici,

  • těžkou infekci (např. zápal plic)

  • nebo nemoc ledvin, při které je pacient odkázán na dialýzu. 

K rozvoji Beauových linií ale může přispět i nedostatek základních vitamínů a minerálů. Konkrétně se jedná zejména o zinek, železo a biotin. Rýhy dále mohou vznikat jako vedlejší účinek chemoterapie. 

Bílé skvrny může způsobit i obyčejný úraz , ...

Bílé nehty (leukonychie)

Bílé nehty mohou značit hromadění kyseliny močové v těle. U mladších lidí ale může tento vzhled nehtů poukazovat také na cirhózu jater, cukrovku nebo chronickou poruchu ledvin. U starších lidí se jedná o jeden z příznaků stárnutí. Téměř bílé nehty s tmavšími okraji mohou značit jaterní onemocnění, například hepatitidu. Celkově bledé nehty mohou značit problémy s chudokrevností a nedostatečným množstvím červených krvinek. 

V souvislosti s tím je třeba zmínit také bílé skvrny na nehtech, které mohou být následkem drobných úrazů. Kromě toho však mohou napovídat o tom, že tělo pociťuje nedostatek zinku, vápníku, bílkovin nebo vitamínu B6.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Nehty Onemocnění Játra
Zdroj: apollohospitals.com, ordinace.cz, cpzp.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější