EnergoZrouti.cz

Sportem ku zdraví? Jít si nyní zaběhat nebo zalyžovat může být pro zdraví spíše škodlivé

     
Nikola Stránská
12. 2. 2025 ▪ 13:04

Chystáte se jít běhat nebo třeba lyžovat? Pak by bylo vhodnější zvolit jiný sport ve vnitřních prostorách. Kvalita ovzduší je v posledních dnech velmi špatná, což podle odborníků může zdraví spíše škodit, než přinášet pozitivní vliv ze sportu.

Sportem ku zdraví? Kvůli znečištěnému ovzduší známé pořekadlo mnohdy neplatí
Sportem ku zdraví? Kvůli znečištěnému ovzduší známé pořekadlo mnohdy neplatí
Foto: Unsplash

Kvalita ovzduší v Česku stejně jako v dalších sousedních zemích je v posledních dnech ve velmi špatném stavu. Hlavním důvodem jsou zvýšené koncentrace prachových částic PM 2.5, které představují riziko pro lidské zdraví. V aktuálních podmínkách tak rčení: sportem ku zdraví dělá spíše pravý opak. Sportování při vysokých hladinách těchto látek je totiž spíše škodlivé než prospěšné, mnoho sportovců si ale problémy neuvědomuje.

Jak ukazují aktuální data z měřících stanic, množství jemných prachových částic PM 2.5 se hlavně ve večerních hodinách dostává i nad 80 µg/m3. V Česku přitom platí od roku 2020 limit na tyto částice, který by neměl překračovat 20 µg/m3, toto množství je ale v zimních měsících překračováno po většinu dnů. Ještě přísnější jsou přitom limity na PM 2.5, které stanovuje Světová zdravotnická organizace (WHO), ta totiž jako „bezpečné“ množství stanovuje 5 µg/m3.

Jemné částice PM 2.5, které pocházejí hlavně ze spalovacích motorů vozidel nebo lokálních topenišť jsou ovšem pro zdraví velmi nebezpečné. Mohou totiž díky své velikosti snadno pronikat hluboko do plic, přes které se krví transportují po celém těle. To může přinášet mnohé zdravotní komplikace v čele s respiračními a kardiovasku­lárními onemocněními.

Právě pro sportovce jsou přitom vysoké hodnoty jemných částic výrazně nebezpečnější. Při fyzické aktivitě se totiž zvyšuje frekvence dýchání a tím pádem do organismu proniká výrazně větší množství škodlivin. Při intenzivním běhu, jízdě na kole či dalších aktivitách navíc mnohdy musí sportovec dýchat ústy, aby získal dostatečné množství kyslíku, tím, ale dochází k obcházení filtračních mechanismů, které jsou součástí nosu a do těla se tak dostává ještě více prachových a toxických látek.

Podle některých studií, jako je například ta publikovaná v časopise Environmental Health Perspectives může pravidelná fyzická aktivita v prostředí se zvýšenými hladinami PM 2.5 zvyšovat i riziko srdečních onemocnění. Ve dnech, jako jsou ty současné, je tak doporučeno využívat spíše jiné formy sportu ideálně v uzavřených prostorách s čistým vzduchem. Místo běhu venku tak může být lepší zvolit například běžecký pás ve fit centru, které používá klimatizaci s filtry na čistění vzduchu.

Aktuální hodnoty prachových částic, ale i dalších látek, které znečišťují ovzduší, je možné dohledat jak na webu Českého hydrometeorolo­gického ústavu, ale i na webových stránkách, které se na měření specializují. Jednou z nich může být například web IQAir, který nabízí přehledné mapy se stavem ovzduší pro celý svět.



Sdílejte článek  
       


Štítky: ČR Česko Sport Znečištění ovzduší Ovzduší


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.