EnergoZrouti.cz

Češi se kvůli energetické krizi vracejí ke krbům, na ty ale možná čeká zákaz

  
Tomáš Jelínek
8. 11. 2021 ▪ 15:58

Stále více tuzemských domácností se s vytápěním svých obydlí spoléhá na krbová kamna, která jsou logickým řešením v energetické krizi. Kvůli nekvalitnímu spalování ale nejspíš i tradiční krbová kamna čeká zákaz.

Spalování dřeva v krbu
Spalování dřeva v krbu
Foto: Larry White z Pixabay

Současná energetická krize, při které strmě vzrostly ceny plynu i elektřiny nutí velké množství domácností k hledání alternativních způsobů vyhřívání domů a bytů. Následující roky ale přinesou značné omezení těchto zdrojů a možná i jejich zákaz. Týkat se to bude jak kotlů spalujících uhlí tak i domácích krbů na dřevo.

První zákazy přijdou už příští rok

Spalování dřeva v kamnech, které nejčastěji vytápí jen malou část domu je totiž z hlediska emisí podle odborníků škodlivé mnohem více než ústřední topení. Tedy jeden zdroj tepla jako je například plynový kotel či elektrický kotel, který pomocí radiátorů ohřívá více místností v domě či bytě.

Vypouštěním emisí oxidu uhličitého tak dochází k dalšímu podporování skleníkového efektu, který je v současnosti globálním tématem číslo jedna ve většině zemí světa. Prachové částice, které jsou při nedokonalém spalování uvolňovány do ovzduší navíc škodí i lidskému zdraví, což prokázalo velké množství studií a v nedávné době před nimi varovala i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Už v příštím roce tak dojde k omezení využívání kotlů první a druhé emisní třídy. Ty byly sice většinou vyrobeny před rokem 2000, ještě v současné době je ale některé domácnosti používají. Právě tyto kotle jsou ale velmi škodlivé jak už pro zdraví, tak i vzhledem k emisním limitům.

Osud uhlí je jasný, dřevo si ještě počká

Zákaz kotlů na spalování uhlí nás sice v blízké budoucnosti nejspíše čeká také. Vzhledem k tomu, že už v současnosti se stanovují termíny úplného ukončení těžby a využívání uhlí, nikoho tento zákaz nejspíše nepřekvapí. Ačkoliv nová vláda možná dobu ukončení uhlí stanovenou Uhelnou komisí na rok 2038 možná ještě zkrátí, těžba nejspíše i tak skončí dříve kvůli nerentabilitě.

Krby spalující dřevo tak už budou nejspíše očekávaným následovníkem těchto zákazů i přes to, že politická uskupení se jimi v současnosti nezabývají. Do té doby bude ale také nutné vyřešit náhrady za tyto způsoby vytápění, které jsou dnes v probíhající energetické krizi velmi důležitým zdrojem vytápění nejen pro domácnosti s nižšími příjmy.

Právě tyto domácnosti totiž v posledních měsících stále více využívají krbová kamna k vytápění kvůli vyšším nákladům na vytápění pomocí plynu či elektřiny. To samozřejmě i díky faktu, že mnoho domácností nedodržuje pravidelné čištění spalinových cest, ale spaluje i materiály, které mohou být škodlivé vede ke zvyšování emisí ale i nebezpečných látek v ovzduší.

Zůstává tak jen otázkou času, zda příslušné orgány, které jsou ve zpřísňování emisních limitů, ale i limitů toxických látek v ovzduší stále přísnější zasáhnou.


Poznámka redakce: článek obsahuje názory autora, které se nemusí shodovat s názory dalších osob či vědců. V oblasti škodlivosti emisí prachových částic i dalších látek do ovzduší z krbů, kamen či kotlů existuje velké množství studií, které mají na tuto věc různý názor. Velká část emisních látek pochází primárně ze spalování nevhodných materiálů či špatného využívání samotných topných zdrojů. EnergoZrouti.cz tak doporučují čtenářům vždy konzultaci s odborníky na danou oblast, kteří mohou podávané informace podpořit validními studiemi a daty. V žádném případě tak neodrazujeme čtenáře od nákupu krbů, kamen či kotlů ani jiných zdrojů tepla jako jsou tepelná čerpadla, plynové kotle a další.
Štítky: Vytápění Dřevo Krb
Zdroj: RED, Arnika