Písečné bouře podle vědců přispívají k ničení ozónové vrstvy planety
Jemný pouštní prach, který se zvedá při písečných bouřích vysoko do atmosféry může být podle amerických vědců škodlivý pro ozonovou vrstvu.
Písečné bouře, které umožňují vířením vzduchu šíření písku z pouštních oblastí po celé zeměkouli, ale také do atmosféry, mohou být podle nové studie univerzity v americkém Boulderu škodlivé pro ozón. Při zvedání písečného prachu vysoko do atmosféry totiž může docházet k chemickým reakcím, které může právě ozónovou vrstvu narušovat.
Hlavním viníkem je jód, stejný jako ten v kuchyňské soli
Studie vědců z Boulderu v americkém Coloradu ukazuje, že jemný pouštní prach, který je větrnými poryvy vynášen vysoko do atmosféry země má své negativní i pozitivní vlivy. Pozitivně se jemné částice pouštního písku projevují tak, že umožňují snižovat určité množství znečištění ovzduší díky složitým chemickým reakcím.
Podle vědců mají ale malé částečky písku obsahující jód i negativní vliv na chemické reakce, které v atmosféře probíhají. Díky tomu pak mohou v atmosféře déle zůstávat skleníkové plyny, které jsou považovány za hlavní strůjce změny globálního klimatu.
Jód, který zná každý jako běžnou součást kuchyňské soli tak umožňuje vysoko v atmosféře pohlcovat ozón a tím podporovat ještě větší účinek skleníkových plynů. Podle vědců bychom se tak měli v oblasti změny klimatu soustředit více na tento písečný prach jako další faktor, který změnu klimatu ovlivňuje.
Podle práce vědců zveřejněné v časopise ScienceAdvances je tak vidět, že na povrchu písečného prachu se nejspíš nachází nějaká vrstva chemie, která pohlcuje ozón. V laboratorních experimentech se ale zatím stále nepodařilo tuto tezi potvrdit. Naproti tomu plynná forma jódu podle vědců může ozón pohltit, což už laboratorní experimenty prokázaly.