Upozornění: České zahrady zaplavují jedovatí brouci, kteří napadají psy a kočky. Poznejte je dřív, než bude pozdě
I přes svůj drobný vzrůst jsou zástupci hmyzí říše nejnebezpečnějšími tvory na planetě. Ohrožují nejen lidi, ale i domácí mazlíčky.
Na území České republiky představují největší nebezpečí především klíšťata, což platí již dlouhou řadu let. Se změnou klimatu a taktéž v důsledku dovozu či pěstování nepůvodních druhů rostlin se zde však začali stále častěji objevovat i další drobní živočichové, se kterými není radno si zahrávat. Velice často se jedná například o brouky, kteří ohrožují zejména psy, kočky a další domácí mazlíčky. S jakými druhy brouků, kteří jsou nebezpečím pro domácí mazlíčky, se můžete v České republice setkat? A co dělat, pokud s nimi vaši čtyřnozí společníci přijdou do kontaktu?
Na českých zahradách můžete narazit na tyto nebezpečné brouky: Setkání s některými z nich může být dokonce smrtelné
Na zahradách v České republice se vyskytují brouci, se kterými rozhodně do kontaktu přijít nechcete. Lidé se jim zpravidla vyhýbají, ale totéž nemusí platit o psech nebo kočkách. Tito (a rovněž i jiní) domácí mazlíčci jsou tím pádem ve značném ohrožení.
Mezi nebezpečné brouky, se kterými se můžete na území České republiky potkat, patří například:
- Mandelinkovití (Chrysomelidae): Mandelinkovití jsou nesmírně rozsáhlou čeledí brouků, která čítá přibližně 30 000 různých druhů. V České republice se můžete potkat s přibližně 490 druhy. Celá řada z nich se řadí mezi významné zemědělské škůdce, přičemž asi nejznámější je v tomto směru mandelinka bramborová. Kromě toho mandelinkovití disponují těkavými látkami, jimiž odpuzují predátory. Vypouštějí je ve chvíli, kdy se cítí ohrožení. Mezi tyto látky patří zejména glykoalkaloidy, které mohou způsobit závažné zažívací potíže, zvracení či průjem. Při pozření těchto látek drobnějšími mazlíčky či malými dětmi může dojít k jejich ohrožení. Zpravidla však jejich účinky nejsou smrtící. Mandelinkovité ve většině případů poznáte podle výrazného žlutého či červeného zbarvení. Jejich velikost činí asi 5 až 15 milimetrů.
- Majka obecná: Nemalé množství lidí o tomto faktu nemá sebemenší tušení, ale ve skutečnosti se i na území České republiky můžete setkat s brouky, kteří mohou na životě ohrozit nejen domácí mazlíčky, ale i lidi. Jedním z nich je majka obecná. Jedná se o relativně objemného brouka, jenž dosahuje velikosti asi 11 až 40 milimetrů a má fialově zbarvený krunýř, který se leskne. Majky obecné produkují silně dráždivou látku, která je známá jako kantaridin – ta je pro člověka i domácí mazlíčky při kontaktu s kůží vysoce puchýřotvorná. Kromě bolestivých puchýřů způsobuje i poleptání. Při pozření je kantaridin velmi toxický a může způsobit nevratné poškození ledvin a trávicího traktu. V extrémních případech může při pozření zapříčinit dokonce i smrt, což se týká zejména menších zvířat, ale i lidí. Před tímto broukem je tedy vhodné být na pozoru. V ohrožení jsou zejména domácí mazlíčci a malé děti.
- Puchýřník lékařský: Nebezpečný je i puchýřník lékařský, který spadá rovněž do čeledi majkovitých. Toxické látky, které puchýřníci vypouštějí, jsou velmi podobné těm, kterými disponuje majka obecná – jsou puchýřotvorné a způsobují poleptání. Ve vážných případech může dojít po kontaktu s puchýřníky oslepnutí. Tyto brouky poznáte podle nádherného zeleného zbarvení a štíhlého, poměrně protáhlého, těla. Délka činí 15 až 25 milimetrů.
Jak před invazí brouků ochránit zahradu
Pokud chcete zabránit vstupu brouků na vaši zahradu, můžete tak učinit následujícími způsoby:
- Pravidelný úklid: Brouci jsou často přitahováni tlejícími rostlinnými materiály. Ty je tedy třeba pravidelně odstraňovat.
- Podpora přirozených predátorů: Brouci jsou významnou částí potravního řetězce. Představují krmivo například pro ptáky či ježky. Pokud tedy těmto tvorům vytvoříte vhodné prostředí (např. nainstalujte ptačí budky), budou brouky z vaší zahrady pravidelně odstraňovat.
Co dělat, pokud máte podezření na otravu
Pokud jste se vy, vaše dítě nebo domácí mazlíček dostali do kontaktu s některými z toxických brouků a objevili se u vás příznaky jako zarudnutí kůže, puchýře, svědění či zažívací potíže, je třeba co nejdříve kontaktovat veterináře nebo toxikologickou linku (224 919 293 či 224 915 402). Tam by vám měli poradit, jak dále postupovat.
Pokud máte tu možnost, velice opatrně diagnostikujte brouka, který zdravotní problémy zapříčinil (např. z dálky pořiďte fotografii).