EnergoZrouti.cz

Vodíková pasta z dílny německých vědců uloží desetkrát víc energie jak baterie

  
Martin Bárta
7. 2. 2021 ▪ 09:22

Němečtí vědci mají technologii, která by mohla pomoci razantnímu rozšíření vodíku pro pohon menších vozidel u kterých byl dosud se skladováním vodíku problém. Jejich pasta se snadno skladuje, je stabilní a uloží desetkrát více energie jak baterie.

Vodíková pasta
Vodíková pasta
Foto: Fraunhofer

Vědci z německého Fraunhoferova institutu vytvořili při svém výzkumu speciální výrobní technologii na šedou pastu ukládající vodík. Ta může díky snadno dostupnému hořčíku ukládat vodík i při pokojové teplotě, odpadla by tak jedna z největších nevýhod pohonu na vodík a to jeho skladování pod vysokým tlakem.

Pasta uloží 10× více energie jak baterie

Právě vysoký tlak a velké nádrže na dostatečné množství vodíku jsou dosud velkým problémem pro rozšíření vodíkového pohonu v menších vozidlech jako jsou automobily ale hlavně například elektrické motorky. Právě tam jsou totiž velké nádrže nepředstavitelné.

A to by mohla řešit již zmíněná pasta, která dokáže vodík uložit a skladovat i za pokojové teploty a bez velkých tlakových nádob. Podle tvůrců je jejich pasta nazvaná POWERPASTE velmi stabilní a až 10 krát energeticky hustší než běžné lithium-iontové baterie.

Fungování pasty při spalování vodíku je pak ještě jednodušší. Pístový mechanismus totiž vytlačí pastu do komory, kde dochází k její reakci s vodou. Následně je pak chemickou reakcí uvolněn potřebný vodík jehož množství je regulování právě vytlačenou pastou.

Uvolněný vodík už pak lze snadno využít v běžném palivovém článku k vytvářené elektrické energie jež pohání elektromotory. Vyšší hustoty energie pasta dosahuje i díky tomu, že polovina uvolněného vodíku pochází přímo z vody se kterou pasta reaguje.

Vodíkových „nápadů“, které opravdu fungují není mnoho

Díky tomu, že pasta samotná je stabilní až do 250 stupňů Celsia je velmi bezpečná i pro použití v elektrických skútrech, které v létě stojí na slunci. Tak vysoké teploty se totiž ani při dlouhodobém odstavení na přímém slunci nedosáhne. Pasta díky stabilitě umožní i snadnou přepravu bez obav z jakýchkoliv hoření či výbuchů.

Generátor elektrické energie využívající vodíkovou pastu , ...
Pasta je vyráběna spojením vodíku a hořčíku do hydridu hořečnatého, k nim je posléze přidána organická sloučenina zvaná ester, která je vytvořena reakcí alkoholu a kyseliny a nakonec i kovová sůl. Právě tyto složky nejsou nijak finančně náročné proto může být pasta velmi levně vyráběna.

Ačkoliv je v posledních letech i díky zvyšování zájmu o vodík zpravodajství přeplněné informacemi o technologiích, které zázračně vyřeší problémy s distribucí vodíku až ke koncovému zákazníkovi, spousta z nich má problémy kvůli kterým vlastně nejsou vůbec použitelné.

Právě u této technologie i díky tomu, že za ní stojí významná instituce jako je Fraunhoferův institut jsou ale budoucí vyhlídky velmi slibné. Jako u každé nové technologie by ale muselo být nejprve vyřešeno spousty otázek jako je příprava, výroba a distribuce pasty přímo na čerpací stanice. Další otázkou je ale i recyklace či likvidace starých zásobníků na pastu. S ohledem na investice do výzkumu různých řešení jsou ale tyto otázky jen maličkostí na cestě k bezuhlíkovým zítřkům.

Fraunhoferův institut už ale v současné době staví výrobní závod na výrobu POWERPASTE ve svém projektovém centru. Toto nové zařízení by mohlo být uvedeno do provozu ještě v letošním roce a ročně by mohlo vyrobit až čtyři tuny vodíkové pasty.
Štítky: Vodík Německo Věda
Zdroj: Fraunhofer