EnergoZrouti.cz

V Kanadě příští rok vyzkouší vytápění domácností směsí vodíku a zemního plynu

  
Martin Bárta
23. 7. 2020 ▪ 12:21

Kanadské městečko Fort Saskatchewan v Albertě chce příští rok vyzkoušet projekt na vytápění domů zemním plynem smíchaným s vodíkem. Touto směsí by mělo být na začátku projektu vytápěno až pět tisíc domácností.

Hořák na zemní plyn
Hořák na zemní plyn
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Nový projekt, který chce energetická společnost ATCO vyzkoušet ve městě Fort Saskatchewan v Kanadě by měl již příští rok nabídnout nižší emise uhlíků při vytápění domácností díky speciální směsi zemního plynu a vodíku.

Směs zemního plynu a vodíku, který je oproti zemnímu plynu výrazně ekologičtější při spalování by měla být do přibližně pěti tisíc domácností dodávána v první čtvrtletí 2021.

Směsný plynem, který v pilotním projektu bude obsahovat asi pět procent vodíku by chtěla společnost ATCO ukázat možnosti budoucího snížení emisí nejen v Albertě (část Kanady, pozn. red.). Projekt by současně měl být největším v zemi. Příměsi s vodíkem již ve své rozvodné síti vyzkoušelo několik velkých zemí jako Německo, Spojené království, Francie a další – projekt je tedy založen na již vyzkoušených postupech.

Město Fort Saskatchewan bylo pro projekt vybráno i díky své výhodné poloze ke stávající vodíkové infrastruktuře společnosti ATCO, která má v plánu i vybudování nového systému na zachycování a ukládání uhlíku.

Vodík je často považován za palivo budoucnosti díky jeho nulovým emisím, při spalování vodíku totiž vzniká pouze nezávadná voda. Vodík je zároveň velmi efektivním palivem kvůli značnému energetickému zisku. Využití vodíku je tak v současnosti i hlavním plánem EU v rámci takzvaného Green Deal tedy plánu EU pro přechod na udržitelnější a ekologičtější hospodářství.

Přechodem na zelenější zdroj energie se v současné době zabývají už i tuzemská města a firmy jako například Ústecký kraj, který si nechal vypracovat studii na možnosti použití vodíku v hromadné dopravě. Právě na Ústecku lze očekávat vhodnost použití vodíku pro dopravu i vytápění díky velké dostupnosti chemického průmyslu. Možná se tedy v budoucnu i u nás najdou pokusy o vytápění za pomoci směsi vodíku a zemního plynu.
Zdroj: Fortsaskonline.com