EnergoZrouti.cz

V Jeseníkách začínají hnízdit sokoli, ochránci vyzývají turisty k ohleduplnosti

  
Lenka Nováková
24. 3. 2021 ▪ 16:00

V Jeseníkách s ustupujícím sněhem začíná sezóna hnízdění ptáků. Mezi nimi nechybí i kriticky ohrožený sokol stěhovavý, který je na místě už jednadvacátou sezónu. Ochránci vyzývají turisty k ohleduplnosti a nerušení zvířat.

Sokol stěhovavý
Sokol stěhovavý
Foto: Ray Miller / Pixabay

Už po jednadvacáté začíná v oblasti Jeseníků období hnízdění sokola stěhovavého, ochránci přírody tak mají napilno a vyzývají i turisty, aby nevstupovali do míst s omezeným vstupem. Právě pro rozmnožování totiž sokol potřebuje klid.

Kriticky ohroženému sokolovi se v Jeseníkách daří

Ačkoliv v horských oblastech Jeseníků leží ještě velké množství sněhu, příroda se už začíná probouzet. Některým ptákům tak už začíná období rozmnožování a ochrany vajec před mrazivými teplotami. Jeden z druhů, který se v Jeseníkách objevuje je právě sokol stěhovavý, který je kriticky ohrožený.

„Především v počátku hnízdění jsou sokoli velmi citliví na rušení. Pokud se to stává opakovaně, hnízdo mohou i opustit. Posledních pár týdnů, kdy se v horách pohybovalo méně lidí, začátku hnízdění určitě prospělo. Doufám, že i zbytek jarních měsíců budou návštěvníci Jeseníků ohleduplní a budou respektovat případná omezení vstupu do míst, kde se sokoli a jiné vzácné druhy vyskytují,“ říká Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Záběr sokola stěhovavého z fotopasti , Agentura...
 Sokol se v Jeseníkách začal po dlouhé odmlce objevovat od roku 2001, od té doby tu stále posiluje jeho populace což ukazuje, že se mu zde daří. Na zvýšení počtu sokolů v oblasti ale mají vliv i ochránci, kteří k posílení populace v oblasti přispěli. Nadále se tak podílí i na monitoringu a úpravě hnízdišť.

„K monitoringu a ostraze samotného hnízda, případně i přístupové cesty využíváme fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin, které se následně snažíme využít i k jejich ochraně,“ konstatuje Tomáš Pospíšil, ornitolog a spolupracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se na sledování sokolů od počátku významně podílí.
Štítky: Příroda Zvířata Ptáci
Zdroj: AOPK