EnergoZrouti.cz

Pražská ZOO odchovala vzácného dikobraza, toho ubývá kvůli čínské medicíně

  
Nikola Stránská
26. 1. 2021 ▪ 10:15

V Pražské zoologické zahradě mají nový přírůstek vzácného dikobraza palawanského. Ten je jako jediný dikobraz na seznamu ohrožených druhů a to i kvůli tradiční čínské medicíně, kvůli které je zabíjen.

Dikobraz palawanský
Dikobraz palawanský
Foto: ZOO Praha

Chovatelé pražské zoologické zahrady mají po krátké době opět důvod k oslavám, podařilo se jim totiž odchovat vzácného dikobraza palawanského, který je v zoologických zahradách velmi vzácným zvířetem. Pražští chovatelé už s tímto zvířetem mají velké zkušenosti, až do roku 2019 patřili mezi jedinou ZOO v Evropě, která se mohla z mláďat radovat.

Populace dikobraza palawanského rychle klesá

Narození dalšího mláděte je pro zoology z pražské ZOO velkou událostí i proto, že těchto zvířat velmi rychle ubývá i v jejich domácích podmínkách jihovýchodní Asie. Právě proto je také tento druh dikobraza Mezinárodním svazem ochrany ochrany přírody (IUCN) označen jako ohrožený druh.

Dikobraz palawanský nebo také filipínský žije pouze v malé oblasti jihovýchodní Asie na ostrovech Busuanga a Palawan, podle kterého získal i své jméno. Dříve byl podle odborníků ohrožen hlavně kácením místních lesů a lovem, v současnosti ale jeho populace klesá i vlivem tradiční čínské medicíny, která jej využívá.

„Byznys s dikobrazy se rozjel do vysokých obrátek a reálně začíná hrozit, že početnost některých druhů se ocitne na prudce sestupné křivce,“ popisuje nebezpečí pro dikobrazy ve volné přírodě ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Ochranáři považují dikobrazy za „nové luskouny“

Podle pražské ZOO hovoří ochranáři o dikobrazech jako o nových luskounech právě kvůli jejich využívání v tradiční čínské medicíně. U dikobrazů je tak často využíváno maso, ostny a zejména bezoár.

„Asi nemusím zdůrazňovat, že žádné léčivé účinky bezoáru nebyly prokázány a že jde o sázku na lidskou pověrčivost, či rovnou o zneužívání těžké situace nemocných. A s tím vším je samozřejmě spojen výnosný byznys,“ uvádí ředitel ZOO Miroslav Bobek a dodává, že je nutné se zasadit o účinnou ochranu dikobrazů a o eliminaci obchodu s těmito živočišnými produkty. Zoo Praha spolufinancovala Pangolarium v Laosu a obdobné zařízení podporuje také v Indonésii. Tato záchranná stanice, na jejímž vybudování spolupracuje pražská zoo s organizací Yayasan Peduli Kelestarian Satwa Liar, bude sloužit nejen luskounům, ale i dalším druhům savců, jako jsou právě dikobrazi.
Štítky: ZOO Praha Ekologie
Zdroj: ZOO Praha