EnergoZrouti.cz

Zemní plyn by v zimě mohl být na příděl, varuje šéf Mezinárodní energetické agentury

  
Lenka Nováková
8. 6. 2022 ▪ 17:33

Podle šéfa Mezinárodní energetické agentury může být už letos v zimě zemní plyn na příděl. To by znamenalo velké potíže hlavně pro průmyslové podniky, které by musely omezit výrobu. Země sedmadvacítky by tak měly urychleně začít hledat řešení.

Plyn na příděl (ilustrační foto)
Plyn na příděl (ilustrační foto)
Foto: Photo Mix z Pixabay

Už letošní zima by podle šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) dle jeho vyjádření v rozhovoru pro server Financial Times, mohla být ve znamení nedostatku energií v čele se zemním plynem. Evropa by se tak podle něj v případě, že přijde tuhá zima mohla ocitnout bez dostatečných zásob zemního plynu, který by následně musel být na příděl. Šéf IEA už přitom vyzýval k zákazu kotlů na plyn před invazí Ruska na Ukrajinu, a to hlavně kvůli ekologickým důvodům.

Pokračující krize na Ukrajině a nestabilní ceny energií přináší do zemí evropské sedmadvacítky velkou nejistotu pro následující zimu. Mnoho z nich je totiž stále na plynu z Ruska závislých a pokud nedojde k rychlým změnám, které by zajistily snížení poptávky po plynu vyvstane pro ně obrovský problém. Podle Fatiha Birola, šéfa IEA by tak celá Evropa měla tuto záležitost urychleně řešit rozsáhlými energetickými úsporami a náhradami zemního plynu.

V opačném případě by totiž už v letošním roce mohla situace vyeskalovat natolik, že zemní plyn v Evropě bude na příděl. V první řadě by tak došlo na omezení velkých průmyslových firem, které by byly nuceny pozastavit výrobu. To by ovšem byl velký šok pro ekonomiku podniků i států.

V Česku podobně jako v ostatní zemích EU by v případě vyhlášení stavu nouze v plynárenství byly nejprve odpojeny velké podniky, a to hlavně ty, které mohou zemní plyn nahradit. Domácnosti by prozatím mohly zůstat v klidu, jelikož jejich odpojení od plynu by stejně jako v případě nemocnic a podobných zařízení přišlo až úplně v poslední řadě. Pokud by ale situace dosáhla až k tomu, že by bylo nutné velké odběratele odpojovat, dosáhly by zároveň ceny energií tak vysokých hodnot, že by si je velká část domácností bez podpory státu nemohla dovolit.
Štítky: Elektřina Plyn Energie Energetika Mezinárodní energetická agentura Rusko Evropa Ukrajina EU Evropská unie
Zdroj: RED