EnergoZrouti.cz

Liberecká ZOO musela utratit samce bílého tygra, chov chce časem ukončit úplně

  
Markéta Bártová
6. 11. 2020 ▪ 11:31

Liberecká ZOO, která je proslulá chovem bílých tygrů přišla o svého samce. Ten musel být kvůli vleklým zdravotním potížím souvisejících s jeho stářím utracen. Nového samce ale ZOO nehledá, chov tygrů chce časem ukončit.

Bílý tygr - symbol ZOO Liberec
Bílý tygr - symbol ZOO Liberec
Foto: Andrew Swinfield / Pixabay

Liberecká ZOO se rozloučila se samcem bílého tygra Parisem. Ten musel být z důvodu rozhodnutí zoologů a veterinářů utracen jelikož trpěl zdravotními problémy spojenými s vysokým věkem. Tygrovi bylo téměř šestnáct let.

V Liberci strávil čtrnáct let

Tygr Paris přicestoval do Liberce ještě jako roční kotě z francouzské zoologické zahrady Beauval a v Liberci se tak zabydlel na téměř čtrnáct let. Za tu dobu v ZOO pod Ještědem zplodil 11 mláďat, úspěšně pak bylo odchováno pět z nich.


Mláďata tygra Parise, která zplodil společně s o tři roky mladší samicí Surya Bárou byla následně převezena do zoologických zahrad v Litvě, ve Francii a na Ukrajině.


Posledních několik měsíců už ale podle chovatelů byly na tygrovi patrné známky jeho stáří a i přes velkou péči chovatelů dále ubýval na své váze. V posledních měsících pak začaly samci selhávat vnitřní orgány a on tak přestal úplně přijímat potravu. Podle veterinářů tak už nebyla žádná šance na jeho stabilizaci ani zlepšení stavu. Vzhledem k jeho věku a zdravotním problémům tak ZOO rozhodla o ukončení jeho strádání a utratila jej. Následná pitva pak prokázala patologické změny na ledvinách a střevní stěně.

ZOO chce v budoucnu chov bílých tygrů úplně ukončit

Liberecká ZOO už dříve informovala, že chce chov bílých tygrů ve své zahradě časem úplně ukončit. Bílí tygři, kteří dali jméno i známému libereckému hokejovému týmu a jsou jedním ze symbolů Liberce, tak v místní zoologické zahradě časem zmizí.


Podle zahrady by se totiž měla ZOO stejně jako další světové zahrady zaměřit primárně na chov ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě rychle ubývá. Mezi ty ale bílí tygři nepatří. Podle vedení zahrady jde navíc o uměle držené jedince u kterých dochází v důsledku příbuzenského páření ke genetickým vadám.


Současný výběh po tygru Parisovi tak ZOO prozatím využije tak, že jej rozšíří pro samici a zvětší tím její výběh, čímž bude mít lepší životní podmínky.
Zdroj: ZOO Liberec