EnergoZrouti.cz

Konec plynových kotlů. Odborníci vyzývají k ukončení jejich provozu i dotací na ně

  
Martin Bárta
4. 3. 2022 ▪ 16:57

Plynový kotel si podle odborníků koupí už jen někdo, kdo neumí počítat nebo chce podpořit Putina. Česko by se mělo podle Komory obnovitelných zdrojů urychleně začít zaměřovat právě na obnovitelnou energetiku.

Plynový kotel
Plynový kotel
Foto: Pixabay

Česko stejně jako ostatní evropské země by měly co nejrychleji začít opouštět plynové kotle, které v posledním týdnu ukázaly jednu ze svých obrovských nevýhod jako zdroje vytápění. Podle odborníků jsou v současnosti za plynové kotle výhodné náhrady a pořídit si tak plyn do domácnosti by byla hloupost.

Obnovitelné zdroje budou budoucností energetiky

Podle zprávy Komory obnovitelných zdrojů energie by mělo Česko začít co nejrychleji pracovat na změně strategie v oblasti zavádění obnovitelných zdrojů energie. Právě ty se totiž v současnosti ukazují jako nejvíce ekologické ale zároveň i bezpečné a stabilní.

Situace posledních měsíců s energetickou krizí v Evropě ukázala, že zemní plyn rozhodně nebude stabilní komoditou, na kterou by se v budoucnu dalo spoléhat. Válečný akt, který během invaze Ruska na Ukrajině ukázal, že bezpečným zdrojem nemusí být ani jaderné elektrárny by tak měl přimět státy včetně Česka více přemýšlet nad energetickými zdroji.

„Považuji za všestranně výhodné společně usilovat o urychlení procesu zavádění obnovitelných zdrojů energie. Jsou to zdroje domácí a přímo tak snižují závislost na dovozu energií včetně těch z Ruska, nepodléhají cenovým turbulencím a pomáhají chránit klima,“ uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Komora obnovitelných zdrojů energie je tak připravena podat pomocnou ruku státu a nabídnout ministerstvům expertizu ve všech sektorech obnovitelné energetiky.

Závislost na dodávkách ruského plynu a nutnost přechodu na obnovitelné zdroje, které nejsou centralizované a tudíž jsou mnohem odolnější i v případě konfliktů jako je ten na Ukrajině si mezitím uvědomují i soukromé firmy a investoři. Jedna z velkých tuzemských investičních skupin tak už například oznámila velkou investici 15 miliard eur do výstavby solárních elektráren o kapacitě 20 MW.

„Plynový kotel si koupí jen podporovatelé Putina“

Podle analýzy ekologické organizace Hnutí DUHA je navíc Česko schopné se bez plynu z Ruska obejít. V první řadě by ale bylo nutné mimo samotných nových zdrojů obnovitelné energie zajistit snížení spotřeby energií celkově. V Českých domácnostech, firmách ale i ve státní správě totiž dochází k obrovskému plýtvání a únikům energií. Problémem je také využívání systémů vytápění, které nejsou energeticky úsporné.

Jedním z postupů, které by měly vést Čechy k nižší závislosti na plynových kotlích je i ukončení dotací na ně. Právě dotace na nákup plynových kotlů se v současnosti ukazují jako špatně zacílené a stát tak dotuje zdroje energie, které v budoucnu možná nebude vůbec možné používat. Skončit by tak měly tyto dotace nejen v rámci programu Kotlíkových dotací ale i Nové zelené úsporám.

„Vyškrtnutí plynových kotlů z Nové zelené úsporám a Kotlíkových dotací dává nyní ještě větší smysl, než dřív. Není důvod dotovat domácnostem budoucí nejistotu,“ uvedl Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel.

„Kdo si koupí na vytápění plynový kotel místo tepelného čerpadla, kotle na pelety nebo kachlových kamen, neumí počítat. A nebo chce podpořit Putina. Žádný jiný důvod, řekl kdosi na twitteru. Naše modelové výpočty pro různé typy domácností to potvrzují,“ uvedl Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.
Štítky: Zákaz plynových kotlů Plyn Rusko Zemní plyn Dotace Nová zelená úsporám Kotlíkové dotace Ukrajina Obnovitelné zdroje
Zdroj: RED