Lidé podporují zákaz krbů a kamen na dřevo, ukázal britský průzkum. Nejčastěji jsou pro zákaz mladší generace
Zákaz krbů, kotlů a kamen na dřevo by měl přijít co nejdříve – alespoň to ukazují výsledky průzkumu mezi obyvateli některých měst ve Spojeném království. Pro zákaz jsou zejména mladší obyvatelé, kteří si podle průzkumu více uvědomují vliv těchto topných zdrojů na klima i zdraví.
Podle nedávného průzkumu platformy MyBuilder.com o kterém informoval server CornwallLive se třetina obyvatel Spojeného království vyslovila pro zákaz instalace a používání kamen a krbů na dřevo, což zdůvodňují škodlivými dopady na životní prostředí a zdraví. Preference pro tento zákaz se však výrazně liší podle věkových skupin a míst, kde lidé žijí. Ukazuje se, že podporu zákazu vyjadřují především mladší generace, zatímco starší lidé bývají k tomuto opatření méně nakloněni.
Z výsledků průzkumu vyplynulo, že mladí lidé do 34 let jsou vůči zákazu obzvláště vstřícní – až 38 % z nich by ho podpořilo. Naproti tomu ve věkové skupině nad 55 let by zákaz podpořilo jen něco přes čtvrtinu dotázaných, konkrétně 27 %. To poukazuje na rostoucí ekologické povědomí u mladších generací, které jsou si stále více vědomy zdravotních a environmentálních rizik spojených s tradičním topením na dřevo.
Z hlediska regionálního rozložení názorů vedou v podpoře zákazu obyvatelé Edinburghu, kde téměř polovina respondentů vyjádřila souhlas s ukončením používání kamen a krbů na dřevo. Naproti tomu ve městě Norwich se s takovým postojem ztotožňuje jen 21 % obyvatel. Tyto rozdíly mohou být odrazem různých kulturních a environmentálních podmínek či kvality ovzduší v různých částech země.
V současné době se v britských domácnostech nachází zhruba 1,5 milionu kamen a krbů na dřevo. Tyto způsoby vytápění jsou přitom podle odborníků hlavním zdrojem znečištění jemnými částicemi PM2,5, které jsou škodlivé pro lidské zdraví. Organizace Clean Air Hub upozorňuje, že pálení dřeva v domácnostech je největším zdrojem tohoto typu znečištění v celé Velké Británii, a to dokonce více než doprava. Vzhledem k tomu, že i tzv. „ekologické“ systémy vytápění dřevem produkují trojnásobné množství znečištění oproti domácnostem bez tohoto typu vytápění, stává se otázka jejich dalšího používání naléhavou.
„Vytápění dřevem je téma, které rozděluje názory lidí,“ říká Jack Coles, expert na vytápění z MyBuilder.com. „I když bezesporu nejsou nejšetrnějším způsobem vytápění, mnozí je stále volí kvůli jejich cenové dostupnosti a příjemné atmosféře, kterou vytvářejí.“. Coles však dodává, že existují opatření, která mohou pomoci minimalizovat dopad na kvalitu ovzduší, a upozorňuje, že na trhu je široká škála alternativních vytápěcích systémů, které mohou nahradit krby a kamna na dřevo.
Kritici kamen a krbů na dřevo často upozorňují na nedostatečnou informovanost veřejnosti o zdravotních dopadech jemných částic na lidský organismus. Jemné částice, jako je PM2,5, jsou velmi malé a mohou se dostat hluboko do dýchacího systému, což vede k respiračním problémům a může zhoršit stavy, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc.