EnergoZrouti.cz

EU schválila postupné omezení plynových kotlů v budovách. Povinná bude i infrastruktura pro elektromobily

  
Tomáš Jelínek
13. 4. 2024 ▪ 15:28

Nová směrnice Rady EU by měla výrazně omezovat produkci skleníkových plynů v budovách. Ty podle zprávy EU v současnosti stojí za více než třetinou emisí. Konec tak čeká plynové kotle nebo kotle na dřevo a uhlí. Více se také bude zateplovat a renovovat staré budovy.

Budovy v EU čekají velké změny, kvůli snižování emisí
Budovy v EU čekají velké změny, kvůli snižování emisí
Foto: Unsplash

Výrazné snížení a nakonec úplná uhlíková neutralita. Přesně to čeká budovy v rámci celé Evropské unie už během několika následujících let. Rada EU totiž včera přijala novou směrnici o energetické náročnosti budov. Výrazné změny, které ale do své legislativy budou muset ještě implementovat jednotlivé státy tak čekají mnoho domácností. Cíl je jednoduchý – snížení emisí skleníkových plynů.

Obytné, ale i kancelářské a další prostory v současnosti podle zprávy Evropské unie tvoří více než jednu třetinu emisí skleníkových plynů, které v EU vzniknou. Nová pravidla by tak měla urychlit snižování těchto emisí až na nulu. Podle nich by měly být všechny nové budovy do roku 2030 s nulovými emisemi. V následujících dvaceti letech, tedy do roku 2050 by pak neměly emise skleníkových plynů produkovat ani starší domy.

Takové opatření si tak vyžádá obrovské investice do modernizace stávajících budov, které jsou velmi často energeticky náročné. Řešením tak bude zateplení, stavební úpravy, ale i výměny topných zdrojů. Ty by totiž v případě fosilních paliv měly být postupně ukončovány. Zákaz kotlů na uhlí, dřevo, plynových kotlů a dalších fosilních zdrojů by tak domech měl přijít do roku 2040.

Členské státy se podle EU mohou rozhodnout vyjmout z pravidel konkrétní budovy, jako jsou historické budovy, místa pro bohoslužby nebo budovy ve vlastnictví ozbrojených sil.

V případě renovací by ale mělo být zajištěno, aby se primární spotřeba energie v obytných budovách snížila o 16 % v roce 2030 a o 20 – 22 % v roce 2035. Nejméně 55 % snížení spotřeby energie ale bude podle zprávy EU dosaženo renovací 43 procent budov v nejhorším stavu.

Nová směrnice by měla pomoci také rychle rostoucí elektromobilitě. Nově domy by totiž měly být technicky připraveny na instalaci nabíjecích stanic pro elektromobily nebo elektrokola.

Členské státy nyní budou mít dva roky na to, aby směrnice začlenily do svých právních předpisů.
Štítky: Plyn Plynové kotle EU Zákaz plynových kotlů Elektromobilita Renovace Budovy Emise Evropská unie