EnergoZrouti.cz

Konec uhlí možná klimatu příliš nepomůže, ukazuje studie

     
Nikola Stránská
18. 4. 2025 ▪ 14:18

Konec spalování a těžby uhlí pravděpodobně nepřinese efekt, s jakým se dosud počítalo. Podle vědců z univerzity v německém Hamburku totiž může pokles emisí v důsledku ukončení spalování uhlí vést ke zvýšení emisí v jiných sektorech. Důvodem je vývoj ceny emisních povolenek.

Zákaz těžby nebo spalování uhlí by měl pomoci snížit emise oxidu uhličitého, podle vědců ale může být nakonec situace úplně jiná
Zákaz těžby nebo spalování uhlí by měl pomoci snížit emise oxidu uhličitého, podle vědců ale může být nakonec situace úplně jiná
Foto: Unsplash

Ukončení těžby uhlí je často vnímáno jako jeden z klíčových kroků v boji proti klimatickým změnám. Podle nové studie vědců z Univerzity v Hamburku ale ukončení těžby nakonec nemusí mít takové dopady na klima, jako se očekává. Problémem není samotné ukončení těžby, ale absence koordinace s dalšími evropskými mechanismy, jak snižovat množství emisí vypouštěných do atmosféry.

Ukončení těžby, kterou například Německo plánuje do roku 2038, by se totiž mohlo projevit i negativními faktory. Jednou z nich je cena emisních povolenek a také těžba uhlí v jiných státech. Pokud totiž například Německo úplně ukončí těžbu uhlí, je pravděpodobné, že se zvýší emise oxidu uhličitého ze spalování uhlí i jiných sektorů v jiných státech EU. Ty totiž pravděpodobně budou dodávat energii Německu, kterému bude elektřina z uhlí chybět pro stabilitu energetické soustavy.

Takových případů, kdy z jiných zemí včetně Česka putuje distribuční soustavou elektřina do Německa v časech, kdy nejsou podmínky pro optimální výrobu energie v obnovitelných zdrojích přitom energetici v posledních letech zažívají stále velké množství. Postupné ukončování uhlí nejen v Německu, ale i v dalších zemích EU pak pravděpodobně sníží ceny emisních povolenek, pokud ale nebude upraveno jejich množství, zvýší se kvůli tomu emise v jiné zemi. 

Když se totiž v jednom sektoru sníží poptávka po povolenkách, jiný sektor toho pravděpodobně využije k tomu, aby je výhodně nakoupil a mohl tak vypouštět další emise CO2. Vědci z Univerzity v Hamburku tento efekt nazývají efektem vodní postele. Aby tak bylo zajištěno, že opatření na ochranu klimatu, jako je právě ukončení těžby uhlí budou fungovat, je nutné v analogii s vodní postelí vypustit odpovídající množství vody. Ideálně tak vymazat množství emisních povolenek, jakmile to již „přetlakový ventil“ tedy takzvaná rezerva tržní stability nezvládá.

Podobný problém by tak mohl vzniknout v rámci celé EU, a to včetně Česka. To chce ukončit spalování uhlí už do roku 2033, tedy ještě o pět let dříve než Německo. V současnosti to navíc vypadá, že některé těžební společnosti ukončí samotnou těžbu tuzemského uhlí ještě před tímto termínem kvůli ekonomické neefektivitě těžby..

Aby však mělo ukončení těžby uhlí nejen v Česku skutečný dopad na snížení emisí skleníkových plynů, je nezbytné, aby bylo koordinováno s evropským systémem ETS. Bez zrušení odpovídajícího množství emisních povolenek může dojít k tomu, že snížení emisí v České republice bude kompenzováno nárůstem emisí v jiných státech EU. Studie z Hamburku proto doporučuje, aby státy, které ukončují těžbu uhlí, zároveň zrušily odpovídající množství emisních povolenek, čímž se zajistí, že snížení emisí bude mít skutečný dopad na celkovou bilanci EU.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Uhlí Elektřina Energetika Fosilní paliva Těžba uhlí


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.