EnergoZrouti.cz

Konec plynu do dvaceti let. Podle kritiků to vyjde draho domácnosti i firmy

  
Tomáš Jelínek
21. 3. 2024 ▪ 16:01

Už do roku 2045 by měly rychle začít mizet plynovody rozvádějící zemní plyn po celém Německu. Návrh ministra Habecka by ale podle kritiků mohl přinést velké problémy pro domácnosti a firmy, které by odchod od plynu vyšel velmi draho.

Uzavírání plynovodů by vyšel draho domácnosti i firmy
Uzavírání plynovodů by vyšel draho domácnosti i firmy
Foto: Unsplash

Už do roku 2045 by měl v Německu podle plánů vicekancléře a ministra pro hospodářství a ochranu klimatu Roberta Habecka skončit zemní plyn jako zdroj energie pro domácnosti i firmy. Plynárenské sítě by tak do té doby měly začít postupně mizet. Postupný úbytek zákazníků je ale pro plynárenskou síť velký problém, který ve výsledku zaplatí všichni.

Provoz plynárenské sítě totiž stejně jako je tomu u té vodovodní či u přenosové soustavy pro elektřinu stojí nemalé finance. Aby tak byl provoz ekonomicky efektivní, je nutné, aby bylo na plynovod připojeno dostatečné množství zákazníků, jakmile ale zákazníci ubývají, náklady na provoz není možné rozložit mezi větší skupinu odběratelů, a tím se zvyšují.

Úbytek zákazníků, kteří budou plyn z plynárenské sítě odebírat by sice měla německá vláda pomoci sanovat, podle kritiků ale finance od vlády budou nedostatečné.

Podle Asociace komunálních společností (VKU) jsou tak ohroženy vysokými cenami plynu a jeho distribuce nejen miliony domácností, ale i zhruba 1,8 milionu malých a velkých firem, které jsou v současnosti na zemním plynu závislé.

Německo v posledních letech poskytuje další dotační programy, které mají podobně jako ve Spojeném království přispět domácnostem i firmám v přechodu na tepelná čerpadla, která by měla plynové kotle v budoucnu úplně nahradit.

Výrazně těžší hledání náhrady ale bude v průmyslových firmách, které využívají zemní plyn nejen pro vytápění. V případě nich sice Německo počítá s postupným přechodem na vodík, ten ale stále není dostupný v množství, které by bylo potřeba a na přechod k němu není připravena ani infrastruktura.

V případě úprav zákona, který by přinesl odchod od zemního plynu navíc mohou přicházet i velké potíže pro samotného distributora. V Německu je totiž v současnosti možné přípojku plynu odpojit už za jeden měsíc, díky krátké výpovědní lhůtě. V případě, kdy by se k odchodu od plynu rozhodlo velké množství domácností a firem, nebude v silách distributora zajistit řádné odpojení všech odběrných míst. Rychlý odliv zákazníků by navíc mohl přivést do problémů i mnoho prodejců plynu.
Štítky: Plyn Zemní plyn Německo Plynovod Tepelná čerpadla Vytápění