EnergoZrouti.cz

Zákaz plynových kotlů v Česku? Ne tak docela, ukazují poslední data

     
Tomáš Jelínek
29. 1. 2025 ▪ 12:23

Zákaz plynových kotlů byl v minulých letech výrazným tématem, které podpořila snaha EU o snižování emisí skleníkových plynů v domácnostech, ale také vysoké ceny plynu v době energetické krize. Situace se však nyní obrací a prodejci kotlů hlásí opětovný nárůst zájmu ze strany domácností.

Zájem o plynové kotle znovu roste, domácnosti už ale chtějí komplexnější řešení
Zájem o plynové kotle znovu roste, domácnosti už ale chtějí komplexnější řešení
Foto: Unsplash

Ačkoliv to ještě před několika lety vypadalo, že se blíží zákaz plynových kotlů nejen v tuzemsku, ale i v rámci celé Evropské unie, situace je opět jiná. Domácnosti totiž v minulém roce opět začaly výrazněji nakupovat nové plynové kotle, kterými nahrazují jak ty starší a dosluhující, tak mnohdy i kotle na tuhá paliva. Přestože poptávka po plynových kotlích stále není tak vysoká jako v předkovidových letech, čísla prodejů meziročně rostou.

Jen podle posledního sčítání obyvatel patřily plynové kotle mezi jeden z nejvíce využívaných zdrojů tepla a teplé užitkové vody. V Česku je totiž podle dat Českého statistického úřadu využívalo více než 1,5 milionu bytů z celkového počtu 4,5 milionu.

Plynové kotle v minulých letech potkalo hned několik problémů, kvůli kterým to vypadalo, že jejich využívání bude brzy ukončeno a instalace nových plynových kotlů postupně skončí. Prvním problémem totiž pro plynové kotle v domácnostech byla snaha EU o snižování emisí skleníkových plynů. Právě kvůli jejich snižování se měly plynové kotle dočkat úplného zákazu a být postupně nahrazeny tepelnými čerpadly a dalšími bezemisními řešeními.

Další ránu pak plynovým kotlům nadělila energetická krize spojená s invazí Ruska na Ukrajinu. Plyn totiž ve velmi krátké době zdražil na ceny, které z něj udělaly komoditu nedostupnou pro velké množství domácností. Ačkoliv se od té doby ceny plynu výrazně snížily, jejich srovnání s dobou před energetickou krizí ukazuje stále výrazné rozdíly.

Přesně tyto důvody tak směřovaly k tomu, že plynové kotle v domácnostech se stanou stále méně lákavější a domácnosti za ně budou brzy hledat alternativu. Jak ale ukazují současná data o jejich prodejích, došlo k tomu jen v malém měřítku a plynové kotle zůstávají v mnoha případech jedinou efektivní a cenově dostupnou volbou pro vytápění a ohřev vody.

„Prodeje plynových kotlů stále nejsou na takové úrovni jako v době covidové a v rekordním roce 2021. Tyto roky ale byly mimořádně úspěšné pro celé odvětví TZB. Nelze tak tvrdit, že by bylo plynové vytápění na ústupu. Třeba v posledním čtvrtletí roku 2023 jsme předkovidové prodeje dorovnali, za loňský rok evidujeme meziroční růst prodejů o 15 %,“ říká Michal Řezanina ze společnosti Thermona.

Zájem o plynové kotle navíc v některých měsících výrazně předčil očekávání. Například v září minulého roku se meziročně prodalo o 30 % více kotlů na plyn. Hlavním důvodem pro tento nárůst byl začátek platnosti zákazu provozu starých kotlů 1. a 2. emisní třídy, které jejich majitelé nahradili právě plynovým vytápěním.

Češi ale podle Řezaniny změnily své nákupní chování a už nepreferují pouze ty nejlevnější plynové kotle. Ačkoliv jejich prodeje stále tvoří asi 30 % podíl na všech prodejích, zájem výrazně roste o komplexnější řešení. Stále častěji si tak domácnosti při obměně nebo přechodu na plyn z jiného způsobu vytápění pořizují kotle s připojením na externí zásobník vody. Mimo vytápění domácnosti tak kotel využívají i pro ohřev vody, kterou dříve ohřívali například v bojleru.

Klesající ceny zemního plynu, kterého nyní i do tuzemska proudí dostatek z jiných zdrojů než z Ruska by tak mohly prodeje plynových kotlů znovu nastartovat. Mimo malých domácích kotlů se na využívání zemního plynu pro výrobu elektřiny i tepla chystají dosluhující elektrárny a teplárny, které dosud využívaly nejčastěji uhlí.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Zákaz plynových kotlů Plyn Vytápění Plynové kotle Topení Česko Domácnosti
Zdroj: Thermona, ČSÚ



Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.