EnergoZrouti.cz

Zákaz plynu i pro vaření? Vědci varují před zdravotními riziky spojenými s používáním plynových sporáků

     
Tomáš Jelínek
29. 10. 2024 ▪ 10:09

Téměř 40 000 předčasných úmrtí, k nimž dochází v zemích Evropské unie a ve Velké Británii, má jedno společné. Podle vědců za nimi stojí oxidy dusíku, které v interiérech našich domovů vznikají například při spalování zemního plynu během vaření.

Vaření jídla na plynových sporácích může mít na svědomí desetitisíce životů jen v EU, varují vědci
Vaření jídla na plynových sporácích může mít na svědomí desetitisíce životů jen v EU, varují vědci
Foto: Unsplash

Podle nové studie zveřejněné vědci z univerzity Jaume I ve Španělsku představují plynové sporáky vážné zdravotní riziko. Výzkum ukázal, že téměř 40 000 předčasných úmrtí ročně v Evropské unii a Velké Británii lze připsat znečištění ovzduší oxidy dusíku, které vznikají při spalování plynu v interiérech při vaření. Jde o první rozsáhlejší odhad pro Evropu a zjištění vyvolává vážné otázky týkající se bezpečnosti plynového vaření a jeho dopadů na zdraví veřejnosti.

Studie uvádí, že plynové sporáky jsou spojovány i se stovkami tisíc případů astmatu u dětí v EU a Velké Británii. Tyto spotřebiče během vaření uvolňují nejen oxidy dusíku, ale také jemné prachové částice, které zvyšují riziko respiračních onemocnění a mohou přispět k předčasnému úmrtí. Navíc spalování plynu produkuje i oxid uhličitý, skleníkový plyn, který přispívá ke klimatickým změnám.

V Evropě využívá plynové sporáky přibližně třetina domácností, přičemž plynové vaření je populární zejména ve Spojeném království, Rumunsku, Polsku a Itálii. Plynové vaření a topení zemním plynem přitom představují asi čtvrtinu celkových emisí skleníkových plynů v EU, což činí domácnosti významným zdrojem znečištění ovzduší i emisí přispívajících ke globálnímu oteplování.

„Z pohledu veřejného zdraví jsou plynové sporáky toxické,“ uvedla hlavní autorka studie, Juana Maria Delgado-Saborit, v rozhovoru pro Bloomberg Green. Dle jejích slov se ukazuje, že problém předčasných úmrtí spojených s plynovým vařením je mnohem vážnější, než si vědci původně mysleli. Studie však zatím neprošla recenzním řízením, neboť jde o výsledky financované neziskovou organizací European Climate Foundation v rámci širšího projektu zaměřeného na čisté vaření.

S použitím plynových spotřebičů v domácnostech se pojí i další problémy. Zpráva, kterou loni zveřejnila European Public Health Alliance, poukázala na to, že znečištění ovzduší v evropských domácnostech často výrazně překračuje zákonné limity. Studie ve Spojených státech například zjistily, že přes 12 % případů astmatu u dětí lze přičítat právě používání plynových sporáků. Situace v evropských zemích může být obdobná, a proto se ozývají hlasy pro regulaci.

„Když už se vaří na plynu, je nezbytné místnost dobře větrat,“ doporučuje Delgado-Saborit. Dodává, že pro snížení zdravotních rizik by si měli spotřebitelé rozmyslet výměnu plynového sporáku za elektrický, pokud to je možné. Přestože je odhadovaný počet úmrtí již vysoký, autorka studie připomíná, že číslo může být stále podhodnocené – plynové spotřebiče totiž uvolňují i další škodlivé látky, které studie nezahrnula.

Otázka používání plynu pro vaření se tak dostává do centra pozornosti nejen vědců, ale i zdravotnických a politických institucí. Evropské vlády postupně stanovují cíle pro odklon od plynu v domácnostech a přechod na čistší alternativy. Tento přechod však vyžaduje změnu myšlení spotřebitelů a podporu politik, které domácnostem umožní přístup k bezpečnějším a ekologičtějším technologiím vaření.

Přední odborníci apelují na uživatele plynových sporáků, aby dbali na správné větrání kuchyně, pokud se plynového vaření nehodlají vzdát, a byli si vědomi, že i zdánlivě neškodný úkon, jako je vaření, může mít výrazné zdravotní důsledky.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Plyn Vaření Kuchyně Zemní plyn Plynové sporáky Evropská unie Velká Británie
Jazykové verze článku: AnglickyŠpanělskyNěmecky

Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.