Konec plynu z Ruska jednou provždy. EU hledá způsob, jak trvale ukončit smlouvy s Gazpromem
EU se chystá úplně ukončit dodávky zemního plynu z Ruska a chce k tomu využít takzvanou doložku o vyšší moci. Tu by Evropská komise mohla uplatnit kvůli radikálním geopolitickým změnám a porušování mezinárodního práva ze strany Ruska. Unie se chce ruských fosilních paliv zbavit úplně už do dvou let.
Evropská unie se v současnosti chystá na zásadní právní krok, který by mohl definitivně změnit podobu energetických vztahů s Ruskem. Podle informací serveru Financial Times (FT) totiž aktuálně Evropská komise zkoumá, jak by bylo možné předčasně ukončit stávající smlouvy o dodávkách plynu. To je součástí plánu EU na úplné odstřižení se od ruských fosilních paliv do roku 2027, který si unie nastavila po invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022.
Hlavní nástroj, který by měl Bruselu pomoci, se od fosilních paliv z Ruska odstřihnout je právní úprava, která by umožnila vypovědět smlouvy s odvoláním na takzvanou doložku o vyšší moci (vis maior). Tu by unie mohla využít s ohledem na radikální geopolitické změny a porušování mezinárodního práva ze strany Ruska. Unie tak nyní podle FT zkoumá, jak takové řešení právně ukotvit, tak, aby jej mohly využít firmy v jednotlivých členských státech sedmadvacítky.
EU chce s takovým nástrojem přijít i přes to, že dodávky ruského plynu do Evropy se už v posledních měsících výrazně snížily. Ještě v roce 2021 přitom do EU z Ruska proudilo přibližně 150 miliard kubických metrů zemního plynu ročně. V roce 2024 se už ale tato hodnota snížila na méně než 52 miliard. Dodávky plynu ani ropy však ale nebyly ukončeny úplně a některé státy jako Maďarsko jsou na těchto dodávkách stále do značné míry závislé.
V některých případech se pak změnil i způsob, jakým do Evropy některé komodity proudí. Například zemní plyn už tak ve velkém neteče přes plynovody Jamal nebo Nord Stream 1, ale přes LNG (zkapalněný zemní plyn) přepravovaných na lodích. To podle kritiků ohrožuje důvěryhodnost unijní energetické politiky. Bez skutečně závazného a koordinovaného postupu členských států totiž podle odborníků nebude možné cíl úplného ukončení dovozu ruského plynu do roku 2027 naplnit.
Unie v současnosti mimo hledání právních způsobů, jak ukončit veškerou spolupráci na dodávkách fosilních paliv z Ruska pracuje i na diverzifikaci dodavatelů. Hlavními dodavateli tak jsou nyní USA, Katar, Alžírsko nebo i Norsko. Jen v posledních dvou letech tak výrazně vzrostl objem LNG, které do Evropy putuje ze Spojených států amerických. Právě z toho ale v současnosti pramení i další obavy, aby se unie po tom, co se zbaví závislosti na dodávkách z Ruska, nastala závislou na jiné světové velmoci, která by mohla podobně jako Rusko použít tyto suroviny k politickému nátlaku.
Návrh Evropské komise na výpověď smluv by mohl být součástí připravovaného balíčku opatření, který by měl být Komisí předložen v druhé polovině letošního roku. Očekává se, že téma způsobí ostré diskuze zejména mezi zeměmi, které mají s Gazpromem uzavřené dlouhodobé kontrakty platné až do roku 2040. Pokud by se podařilo prosadit možnost jejich výpovědi bez sankcí, znamenalo by to pravděpodobně zásadní přelom nejen v energetice, ale i v geopolitických vztazích kontinentu.