EnergoZrouti.cz

Zaplatíme tisíce navíc za zemní plyn. Cena letí nahoru, v zásobnících je méně plynu než v krizových letech

     
Tomáš Jelínek
14. 2. 2025 ▪ 09:05

Mnoho domácností dosud splácí vysoké náklady na zemní plyn z krizových let. Další tisíce korun by je ale mohlo stát aktuální zdražování plynu. Toho je totiž v zásobnících napříč celou EU, Česko nevyjímaje, stále méně, a cena tak rychle roste.

Nízké zásoby plynu v zásobnících straší Evropu, cena plynu začíná rychle růst
Nízké zásoby plynu v zásobnících straší Evropu, cena plynu začíná rychle růst
Foto: Unsplash

Zásoby zemního plynu v tuzemských zásobnících se podle aktuálních dat velmi rychle tenčí. Kvůli nízkým teplotám v posledních týdnech je totiž odčerpáváno velké množství plynu, a tak je aktuálně plynu v zásobnících méně, než tomu bylo v krizovém roce 2023, kdy doznívala hlavní část energetická krize.

Podle aktuálních dat serveru zasobyplynu.cz, který se monitoringu aktuální kapacity v plynových zásobnících věnuje, bylo k 12. únoru letošního roku v zásobnících 15 277 GWh plynu. To je přitom k tomuto dni nejnižší zásoba za poslední dva roky. V roce 2023 totiž ke stejnému dni bylo v zásobnících 23 955 GWh plynu a v roce 2024 dokonce 26 455 GWh.

Rychlý pokles zásob má v současnosti jako hlavní důvod rychlé odčerpávání plynu kvůli vysoké poptávce. Tu navyšuje především spotřeba pro vytápění domácností, firem a úřadů kvůli nízkým venkovním teplotám.

Zásobníky plynu v Česku už jsou na méně než 40 % kapacity (stav k 12. 2. 2025) , ...

Celkově tuzemské domácnosti, firmy i veřejné instituce každý den v současnosti spotřebují okolo 385 GWh zemního plynu. Ačkoliv plynovody do Česka každý den přiteče něco mezi 140 – 175 GWh plynu, zásoby v zásobnících se kvůli aktuálnímu počasí rychle snižují.

Česko by tak nemělo mít problém se zajištěním zemního plynu do konce zimního období, jeho cena ale na současnou situaci, která se nevyhýbá ani dalším zemím EU může reagovat.

Ceny zemního plynu v EU totiž za poslední měsíc vzrostly o 30 %, když kvůli výrazně chladnějšímu počasí došlo k poklesu stavu v zásobnících napříč Evropskou unií. Na vině je ale i vyšší poptávka po plynu kvůli slabé výrobě ve fotovoltaických elektrárnách v Německu.

Provozovatelé zásobníků přitom v aktuální situaci, kdy je cena výrazně vyšší, nechtějí zásobníky více plnit a očekávají, že je naplní hlavně v letním období, kdy je poptávka po zemním plynu i jeho cena na burze nižší. V případě pokračování současného chladného počasí by to ale mohlo přinést výrazné problémy, které by v nejhorších scénářích mohly omezit i výrobu v továrnách.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Plyn Zemní plyn Vytápění Topení Zásoby zemního plynu


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.