Šance pro ropu? Vědci vytvořili filtr, který dokáže srazit produkci emisí z výroby paliv
Dostanou benzín, nafta a další fosilní paliva druhou šanci? Vědci z amerického institutu představili novou technologii filtrace ropy, díky které bude možné získávat fosilní paliva i bez energeticky náročného procesu, který se využívá v současnosti.
Energeticky náročná výroba a velké množství emisí, které vzniká při výrobě benzínu, nafty a dalších paliv z ropy, jsou jedněmi z hlavních důvodů, proč se lidstvo snaží postupně ropu jako energetický zdroj vyřadit. Jak ale ukazuje nová technologie od vědců z amerického Massachusettského technologického institutu (MIT), konec ropy z těchto důvodů možná bude možné ještě o kousek oddálit. Jejich nová membrána totiž umožňuje výrazně efektivnější výrobu paliv.
Separace ropy na jednotlivé frakce, z kterých následně vzniká benzín, nafta či topné oleje, je technologicky velmi náročný proces, který se v současnosti podílí na vzniku asi 6 % všech celosvětových emisí oxidu uhličitého. Většina této energie je přitom nutná na zahřívání ropy, které umožňuje oddělit jednotlivé složky podle bodu varu.
Vědci z MIT ovšem nyní představili proces, při kterém by bylo možné zajistit vznik těchto paliv, které jsou každodenní součástí našich životů, a zároveň snížit množství potřebné energie, a tím i emisí hlavního skleníkového plynu. Jejich membrána, která umožňuje separaci jednotlivých složek ropy na základě velikosti molekul, by podle vědců mohla uspořit velké množství energie a snížit energetickou náročnost celého procesu až o 90 %.
Technologie se už běžně používá, lze ji tak snadno implementovat
Nový filtr totiž na rozdíl od tradiční destilace ropy nespoléhá na její zahřívání, které je energeticky náročné, ale využívá speciální filtr. Jde o membránu vyrobenou pomocí techniky polymerizace, která je běžně používána v průmyslových procesech. Díky tomu je také možné ji snadno škálovat a využívat i při filtraci velkého množství ropy.
Na rozdíl od předchozích membrán, které byly k filtrování ropy určeny, současná technologie netrpí bobtnáním při kontaktu s uhlovodíky a má tak delší životnost.
Nová membrána od vědců z MIT by tak mohla představovat pomyslnou druhou šanci pro ropu, která je v posledních letech na výrazném útlumu. Technologie by tak mohla zajistit, že než přijde úplný konec ropného průmyslu, alespoň co se výroby paliv týče, bude možné zajistit výrazné snížení emisí CO₂, které se při výrobě dostávají do atmosféry.