EnergoZrouti.cz

Česko by mělo podle premiéra Fialy skončit s uhlím do roku 2033, podle evropských organizací je to pozdě

  
Martin Bárta
8. 1. 2022 ▪ 11:08

Česko by mělo podle nové vlády Petra Fialy ukončit spalování uhlí do roku 2033. Podle evropských organizací je ale i tento termín zbytečně pozdě a uhlí by mělo skončit už do roku 2030.

Premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: Fotograf1978, CC BY-SA 4.0

Ukončení využití uhlí pro výrobu energie je téma mnoha zemí Evropské unie v posledních letech, zatímco někteří už termín oficiálně stanovili, jiní jako i Česká republika konečné datum stále nemají. Ačkoliv podle dřívějších závěrů poradního orgánu vlády – Uhelné komise byl stanoven rok ukončení na 2038, podle nové vlády to bude dříve. Jak ale uvádí evropská organizace, plánovaný rok 2033 je i tak pozdě.

Česko by mělo s uhlím skoncovat do roku 2030

Jak uvedl po volbách do poslanecké sněmovny nový premiér Petr Fiala, země by měla podpořit transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby bylo spalování uhlí pro získávání energie ukončeno do roku 2033. Podle evropské organizace, která se snaží o co nejdřívější data ukončení využívání uhlí v Evropě je rok 2033 pozdě.

„Vidíme, jak se celoevropské plány na odchod od uhlí na úrovni jednotlivých zemí zrychlují a věříme, že Česká republika nakonec stejně jako ostatní zodpovědné a vyspělé evropské země ukončí uhlí do roku 2030. Ale i neadekvátní termín vyřazení uhlí v roce 2033 vysílá české energetice jasný signál, že plány na rozšíření dolu Bílina nebo modernizaci starých uhelných elektráren je nyní nutné opustit,“ uvedl Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace Česká republika.

Podle ředitelky organizace Europe Beyond Coal Mahi Sideridouové je velmi dobře, že vláda chápe nutnost úplného vyřazení uhlí z energetického mixu. Termín ukončení až k roku 2033 je ale ukázka toho, že se politici vydali špatnou nohou vstříc vyřazení neekologického uh­lí.

Jiné evropské země včetně Španělska nebo Finska se podle organizace již dříve zavázaly ukončit používání uhlí při výrobě energie do roku 2030. Spojené království pak konec uhlí plánuje ještě dříve, a to do roku 2025. Slib nové české vlády je tak sice lepší než dřívější termín navrhnutý Uhelnou komisí, který nebyl vládou Andreje Babiše schválen i tak jej ale organizace považují za pomalý a k vyřazení by mělo dojít rychleji.
Štítky: Uhlí Energetika Česká republika Emise Evropská unie
Zdroj: RED