EnergoZrouti.cz

Provozovatel britské plynové sítě chce vyzkoušet vytápění domácností vodíkem

  
Martin Bárta
7. 8. 2020 ▪ 07:00

V rámci snížení emisí skleníkových plynů chce provozovatel britské národní sítě (National Grid) s dalšími partnery vytvořit testovací projekt na zjištění možností vytápění domácností vodíkem.

Potrubí na plyn
Potrubí na plyn
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Provozovatel britské národní sítě (National Grid) chce na severozápadě Anglie společně s partnery Northern Gas Networks (NGN) a Fluxys Belgium postavit zařízení na testování vodíku pro účely vytápění domácností ale i firem.

Výsledkem projektu by měla být úspora emisí skleníkových plynů jelikož vodík pro své spalování žádné neprodukuje na rozdíl od v současnosti používaného zemního plynu.

Jelikož chce být Velká Británie do roku 2050 kompletně uhlíkově neutrální jsou pro ni podobné projekty velmi důležité. Nový projekt by měl státní kasu vyjít na 10 milionů liber (290 milionů korun). Projekt bude mít za cíl i vyzkoušení zda a jak by současná soustava rozvodů zemního plynu mohla být využita právě na přenos vodíku.

Podobný projekt jako v británii chtějí v příštím roce vyzkoušet i v Kanadě. Tam mají za cíl vyzkoušet ve městě Fort Saskatchewan vytápění domácností pomocí směsi zemního plynu a vodíku.
Zdroj: National Grid