EnergoZrouti.cz

Ornitologové sčítají ptáky, pomoci jim může každý

  
Nikola Stránská
8. 1. 2021 ▪ 08:33

Do vědeckého výzkumu, který zkoumá přezimování a chování ptactva v Česku se může zapojit každý. Od pátku do neděle jej letos pořádá Česká společnost ornitologická, která pomocí něj zjišťuje důležité informace.

Drozd
Drozd
Foto: Pixabay

Startuje další ročník akce Ptačí hodinka, kterou pořádá Česká společnost ornitologická. Ta díky sčítání ptáků získává cenná data o jejich zimování v Česku a zjišťuje také co jejich výskyt a chování ovlivňuje. Díky zapojení veřejnosti je možné získat větší množství dat pro vědecký výzkum.

Stačí hodina času, která ornitologům poskytne cenné informace

Letošní ročník sčítání, do kterého se mohou zapojit zájemci i bez předchozích zkušeností potrvá až do neděle 10. ledna. Podobným způsobem jako v tuzemsku ptactvo sčítají i v USA, Velké Británii, Německu, Irsku a mnoha dalších zemích. Sčítání v těchto dnech probíhá vždy jednu hodinu a výsledky je poté možné ornitologům zaslat ke zpracování elektronicky či poštou. Vybrat kde a kdy budete sčítat si můžete vybrat sami.

Pokud byste se do akce rádi zapojili, najdete další informace přímo na určených webových stránkách České ornitologické společnosti (ptacihodinka­.birdlife.cz). Hodinu, kterou budete ptáky pozorovat si můžete vybrat sami a stejně tak i místo pozorování. Osobně ale doporučujeme vybírat místo, kde pro vás bude pozorování pohodlné i v tomto počasí.

Máte před domem krmítko? Pak máte vyhráno!

Jestliže máte u svého domu či bytu ptačí krmítko, máte vyhráno. Můžete tak snadno ptáky sledovat přímo z tepla svého domova.

Během určené hodiny následně budete brát v úvahu všechny ptáky, které během pozorování spatříte. Není tedy důležité zda přiletěli až ke krmítku či jen prolétli kolem. Žádného ptáka byste ale neměli zaznamenat dvakrát. Proto si pro každý druh zaznamenávejte nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který byl ve vašem zorném poli. Samce, samice či mláďata rozlišovat nemusíte.

Právě i díky jednoduchému sčítání je tak tato výpomoc ornitologům s jejich vědeckým výzkumem vhodná pro všechny. Při troše vynalézavosti navíc do sčítání snadno zapojíte i děti, které dlouhou hodinu zabavíte.
Zdroj: ČSO