Německo nezvládá nápor solární energie v letních dnech. Dodavatelé už varují před výpadky
Rychlý nárůst počtu instalací fotovoltaiky už začíná dělat vrásky na čele provozovatelům energetických sítí. Dodavatelé již zákazníky upozorňují, že pokud tempo nezpomalí, mohlo by začít docházet k lokálním výpadkům elektřiny.
Rychlé rozšiřování malých zdrojů obnovitelné energie s sebou přináší nejen snižování emisí skleníkových plynů, ale i starosti pro dodavatele a distribuční sítě. Ty totiž příliš masivní rozvoj fotovoltaických elektráren na střechách domů nezvládají, a podle dodavatelů tak hrozí i lokální výpadky elektřiny v době, kdy bude síť přetížená.
Podle informací, které přinesl německý server Handelsblatt, už před lokálními výpadky elektřiny varují regionální dodavatelé elektřiny. Například podle společnosti N-Ergie hrozí riziko nestability energetické sítě, pokud bude přechod na obnovitelné zdroje pokračovat současným tempem.
To je v Německu i proti okolním státům včetně Česka výrazně rychlejší. Jen v minulém roce se počet fotovoltaických systémů, které přibývají jak na střechách obytných budov, tak i v podobě rozsáhlých fotovoltaických parků, zvýšil o 30 procent. Celkem tak bylo těchto systémů v zemi připojeno 3,4 milionu.
Ačkoliv by se informace o rychlém růstu počtu fotovoltaických systémů připojených k síti mohly zdát jako velmi pozitivní, a z hlediska ekologie a snižování emisí tomu tak opravdu je, z hlediska stability energetické sítě může jít o problém.
Fotovoltaiky totiž mnohdy vyrábějí více energie v době, kdy není tak výrazný i její odběr. Pro stabilitu sítě je ale vždy nutné, aby do sítě ve stejnou chvíli přicházelo stejné množství energie, jako je z ní odebíráno – v opačném případě pak může docházet k velkým problémům, jako jsou právě lokální výpadky.
Problém s výrazným přebytkem má mnoho řešení, která energetici pomalu implementují. Jedním z nich mohou být například instalace velkých bateriových uložišť, která fungují například v Austrálii nebo mnoha státech USA. Menší uložiště už jsou přitom dostupná třeba i v Česku nebo na Slovensku.
Plány na instalaci velkých bateriových uložišť pak jsou i v Německu, kde menší uložiště již fungují. Jedno z těch nových by ale mělo přijít pod taktovkou energetické společnosti RWE a ukládat až 220 megawatt.
Mimo uložiště přebytečné energie ale bude nutné investovat i do další modernizace energetické soustavy, která v současném fungování spoléhá spíše na velké zdroje energie a následné dodávky do mnoha odběrných míst. V případě fotovoltaik na střechách domů se ale energetika bude muset výrazně proměnit a fungovat i na dodávkách z původně pouze odběrných míst. To by si podle některých informací mohlo vyžádat i stovky miliard eur v nutných investicích.