EnergoZrouti.cz

Modernizace elektrických sítí bude stát stovky miliard eur. Cena elektřiny se zřejmě zvýší

     
Tomáš Jelínek
24. 1. 2021 ▪ 10:36

Modernizace energetických sítí v Evropě v nejbližších letech vyjde až na 39 miliard EUR ročně kvůli růstu obnovitelných zdrojů, digitalizaci i elektromobilům. Investice by tak mohly v příštích letech zvýšit cenu elektrické energie.

Stožár pro distribuci elektrické energie
Stožár pro distribuci elektrické energie
Foto: NickyPe / Pixabay

Evropské distribuční soustavy elektrické energie čeká v následujících letech razantní modernizace tak, aby byly přizpůsobeny novému fungování energetického průmyslu. Ten totiž v následujících letech čeká masivní přechod na obnovitelné zdroje, digitalizace ale i vyšší poptávka po energii způsobená nejen nárůstem elektromobility.

Chytřejší elektrické sítě i bateriové zálohy

Masivní nárůst odběru ale i stále rychlejší rozšiřování obnovitelných zdrojů energie jako jsou solární či větrné elektrárny s sebou nese vysoké nároky právě na přenosové sítě. Ty se musejí připravit i na vyrovnávání výkonu v síti jelikož právě obnovitelné zdroje jsou z velké části nepředvídatelným zdrojem elektrické energie.

Aby mohl být tok v těchto sítích lépe monitorován a regulován, budou muset být ke spotřebitelům elektrické energie tedy jak firmám tak i do domácností instalovány takzvané chytré elektroměry, které dokáží poptávku po energii sledovat a předpovídat. Díky tomu má tak výrobce energie i její distributor a správce distribuční sítě lepší přehled o tom, kdy jsou nejvyšší energetické špičky a může se na ně připravit.

Jisté také je, že další obrovské investice spolknou nové bateriové úložiště či přečerpávací elektrárny, které ale nejsou jednoduchými projekty a tak je nelze snadno a všude vytvořit během pár let. Očekává se tedy širší instalace obrovských bateriových úložišť podobných těm, které už dnes fungují například od společnosti Tesla v Austrálii. Právě baterie totiž můžou v době vyšší výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů tuto energii ukládat a naopak v případě nedostatku energie ji rychle doplnit do sítě.

Podle studie společností Eurelectric a E.DSO by tyto investice mohly do roku 2030 dosáhnout 375 – 425 miliard EUR (více jak 11 bilionů korun). Investice do distribučních sítí tak oproti současnosti budou muset být zvýšeny o 50 – 70 %.

Kdo to celé zaplatí? Odběratelé ale i státy

S velkými investicemi do energetické sítě ale přichází i otázka, kdo tyto obrovské investice ve výsledku zaplatí. Energetické firmy totiž nejprve musí tyto finance vydělat a tak se mohou tyto investice v následujících letech začít projevovat i v ceně elektrické energie pro odběratele.

Ta totiž podle odhadů analytiků bude růst i kvůli rozmachu obnovitelných zdrojů energie samotných. V cenách elektrické energie by se tak podle některých zdrojů mohly tyto investice začít projevovat po roce 2022 kdy začne docházet nejen v Německu k velkému odstavování uhelných elektráren.

Růst cen elektrické energie bude ale záležet i na postoji jednotlivých regulátorů, kteří by je mohli omezit tak aby nebyl růst pro koncové odběratele příliš vysoký. Jisté ale je, že tyto investice se budou muset někde projevit.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Elektřina Obnovitelné zdroje Zpravodajství
Zdroj: RED



Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.