Končící zima byla v Evropě druhou nejteplejší v historii, změna klimatu zesiluje
Končící zima byla podle evropských vědců druhá nejteplejší v historii. Vliv na to má hlavně změna klimatu vytvořená lidmi. Následující roky se problémy budou nejspíše nadále prohlubovat.
Ačkoliv od konce zimy a začátku jara, kterého se dočkáme 20. března nás dělí ještě několik dnů, již nyní je jasné, že odcházející zimní měsíce přinesly další růst průměrných teplot v Evropě. Právě zde totiž podle vědců z Evropské služby pozorující změnu klimatu – Copernicus byly průměrné zimní teploty hned druhé nejvyšší v historii.
Průměrná teplota v Evropě tak byla od prosince 2022 do února 2023 o 1,4 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 + 2020 pro boreální zimní sezónu. Oteplení se tak dále přiblížilo zimě z let 2019 – 2020, která zaznamenala historicky nejvyšší teploty v Evropě.
???? Most of western and southern Europe experienced drier-than-average conditions
???? Winter was the joint second warmest on record for Europe
???? Antarctic daily sea ice extent also reached an all-time minimum
More ☞ https://t.co/i1x0g4qLMQ pic.twitter.com/yItHwnBwVh— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) March 8, 2023
Podle vědců se průměrné teploty v následujících desetiletích ještě dramaticky zvýší v důsledku změny klimatu způsobené člověkem. Extrémní klimatické jevy, které způsobují tání antarktického mořského ledu na minimální hodnoty, ale i extrémní horka v letních obdobích se tak v dalších letech budou dále prohlubovat.