EnergoZrouti.cz

Vědci a studenti z Ukrajiny se díky podpoře zapojí do výzkumu v zemědělství a potravinářství

  
Nikola Stránská
9. 5. 2022 ▪ 20:00

Ministerstvo zemědělství poskytne šest milionů korun na mzdy studentů a vědců z Ukrajiny. O jejich podporu žádaly ministerstvo vědecké instituce, které je považují za velký přínos pro tuzemské výzkumy.

Inženýr na vertikální farmě
Inženýr na vertikální farmě
Foto: RAEng_Publications z Pixabay

Ukrajinští vědci a studenti se nově budou moci v rámci projektů Programu aplikovaného výzkumu pro roky 2017 – 2025 zapojit do tuzemského zemědělského výzkumu. Ministerstvo zemědělství ČR totiž na jejich mzdy poskytne 6 milionů korun.

„Začaly se nám ozývat naše vědecké instituce, které mají granty od Ministerstva zemědělství, zda bychom mohli podpořit i studentky, studenty, vědce a vědkyně prchající z Ukrajiny. Tito odborníci z různých zemědělských oborů mají často z minulosti kontakty s českými kolegy a rádi by pokračovali ve vědecké práci i tady u nás a byli přínosem pro náš výzkum. Právě proto jsme pro ně vypsali podporu ve výši šesti milionů korun, která jim pomůže začlenit se do českých řešitelských týmů, “ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

O finanční příspěvek si tak od dnešního dne mohou zažádat vědecké instituce, které s Ministerstvem zemědělství mají uzavřenou smlouvu o poskytnutí podpory na výzkum a vývoj v programu Země. Maximálně však budou moci instituce požádat o podporu 300 tisíc korun na jeden projekt. Podporu je navíc možné využít pouze na mzdy.

Příspěvek od ministerstva by měl pomoci více zapojit kolegyně a kolegy, kteří kvůli invazi Ruska museli prchnout ze své vlasti. Ministerstvo k financování použije prostředky, které zůstaly jako nevyčerpané z předešlých kol programu Země. Ten má výzkumníkům, kteří se věnují zemědělství, potravinářství nebo udržitelnému hospodaření s přírodními zdroji poskytnout dotace na výzkum. Zapojit se do něj mohou výzkumné organizace, univerzity i podniky působící v zemědělství. Už dříve tak pomohl program vyvinout metody například na odhalování falšování máku setého nebo včelího medu.
Štítky: Ukrajina Zemědělství Ministerstvo zemědělství Česká republika Výzkum Potravinářství
Zdroj: RED