EnergoZrouti.cz

Izraelští vědci chtějí snížit emise metanu zlepšením účinnosti kravských střev

  
Markéta Bártová
5. 12. 2021 ▪ 09:11

Izraelští vědci pracují na unikátním produktu pro zlepšení fungování mikrobiomu kravských střev. Ten by mohl pomoci výrazně snížit emise metanu, který zvířata produkují. Zároveň by mohl pomoci zlepšit jejich zdraví, ale i zvýšit výnosy v zemědělství.

Chov krav
Chov krav
Foto: Leon Ephraïm on Unsplash

Až 30 % emisí metanu, tedy skleníkového plynu mnohem silnějšího než je stále diskutované CO2, má jasný původ. Podle vědců je za ním hlavně téměř 1,5 miliardy krav, které jsou po celém světě chovány pro maso nebo mléko. Právě tyto emise, které napomáhají rychlému rozvoji skleníkového efektu chce snížit Izraelský tým složený odborníky ze společnosti NRS Impact, Organizace pro výzkum v zemědělství (Volcani Center) a univerzity Davida Bena Guriona.

Vyšší výnosy, zdravější zvířata a méně metanu

Ačkoliv studií, jak snížit emise ze zemědělství a obzvláště pak živočišné výroby vzniklo již mnoho, velká část z nich nese hlavní myšlenku snížení množství chovaného skotu. Velmi často je tak výsledkem podobných studií nutnost masivního přesunu lidstva od živočišné stravy na tu rostlinnou, která bývá z hlediska emisí i dalších vlivů na planetu a půdu mnohem přijatelnější. Izraelští odborníci ale hledali řešení jinde a to i bez snižování množství chovaného skotu.

Společné úsilí tak nakonec vyústilo ve vytvoření speciální mikrobiomové technologie, ta by měla snížit emise metanu přímo v těle zvířete. Krávy by totiž mohly být krmeny speciálním krmivem, které by zlepšovalo účinnost střev při trávení a tím emise metanu redukovalo.

Množství produkovaného metanu v těle krávy totiž podle Sama Salmana, ředitele společnosti Impact NRS souvisí hlavně s mikrobiálním prostředím ve střevech zvířete. Tým izraelských vědců se tak snaží o zlepšení fungování takzvaného bachoru, tedy největšího z předžaludků, který tento přežvýkavec má. Lepším fungováním bachoru by tak mohlo zvíře produkovat větší množství mléka a zároveň snížit množství produkovaného metanu.

Jen samotná Impact NRS, tedy americko izraelská výzkumná společnost už investovala kolem 50 milionů dolarů do vývoje nového produktu, jež by dokázal emise metanu snižovat. Zároveň by vedl i ke snížení celkového zatížení kravského těla a mohl tak lépe předcházet nemocím a infekcím, které krávy mohou získat z konzumovaných rostlin a obilí.

Právě tyto nemoci jsou v současné době u zvířat často léčeny antibiotiky. Bakterie v kravském těle ale stejně jako u lidí si postupně vytvářejí na antibiotika odolnost a léčba pak již nemusí být účinná. Zlepšení fungování celého mikrobiomu by ale mohlo přinést přirozenější obranyschopnost zvířat i bez použití velkého množství antibiotických lé­čiv.

Výsledkem izraelských studií tak rozhodně nebude snížení množství krav, které jsou po světě chovány. To by totiž ani z hlediska dnešního zemědělství a potravinářského průmyslu nebylo možné. Přechod lidstva na rostlinnou stravu totiž nebude lehkou výzvou a nákupní chování nelze změnit za tak krátkou dobu jaká je ke snížení emisí metanu potřeba.
Štítky: Izrael Věda Zemědělství Potraviny Zvířata Skleníkové plyny
Zdroj: Ben-Gurion University, NRS Impact